Ostatnio niespodziewanie często sadownicy rozmawiają między sobą o dwóch odmianach: Natyra oraz Galant. Odmiany te odporne są na parcha, a przy tym smaczne. Biorąc pod uwagę rosnące koszty produkcji nic dziwnego, że sadownicy zaczynają szukać odmian wymagających mniejszej ochrony chemicznej.

Pytania pojawiły się również na konferencji towarzyszącej targom MTAS FruitPro. W imieniu sadowników o Natyrę zapytał Prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, dr Tomasz Lipa. Odpowiedzi udzielił  gość z Włoch, Pan Walter Guerra, który podczas swojego przemówienia dokonał przeglądu odmian jabłoni na świecie ze szczególnym uwzględnieniem odmian klubowych.

Pierwsza z odmian dostępna jest w dwóch wariantach: w uprawie konwencjonalnej znana jako Magic Star, natomiast w uprawach ekologicznych jako Natyra. Jest bardzo smaczna i odzew na pierwsze testy konsumenckie był pozytywny. Drzewa jednak mają słaby wigor i występują problemy z wpadaniem w przemienność. Bardzo dobrze się przechowuje.

Według informacji, które zdobyliśmy, Natyra jest ekologiczną marką dla odmiany SQ 159, która powstała w Holandii w Instytucie Hodowli Roślin PRI Randwijk Wageningen w 2010 roku. Odmiana jest odporna na parcha, dzięki czemu produkcja w sposób wykluczający pozostałości w owocach jest łatwiejsza i tańsza. Odmiana jest krzyżówką Elise oraz innej, odpornej na parcha.

Konieczne jest przerzedzanie w celu uzyskania optymalnego rozmiaru owoców. Należy przyłożyć się do nawożenia magnezem. Mało podatna również na raka i mączniaka.  Wybarwia się w 70-90 %. Zbiory odmiany przypadają na w połowę października. Ponieważ ma późny okres kwitnienia (1-2 dni przed Golden Delicious), w przeciwieństwie do wielu innych odmian jabłoni i grusz, Natyra nie została w dużym stopniu dotknięta zimowymi przymrozkami.

Doskonale znosi przechowywanie, dlatego dedykowana jest  do sprzedaży w drugiej połowie sezonu. To nie znaczy, że Natyra nie jest dobra poza tym okresem, ale jabłko to ma silną pozycję w porównaniu do możliwości przechowalniczych innych odmian przez okres od lutego do sierpnia.

– Do tej pory 360 000 drzew uprawianych jest w Niemczech na powierzchni 130 hektarów. W Holandii plantatorzy ekologiczni posiadają 10 hektarów Natyry. Dodatkowo, 20 ha zostało obsadzonych we Włoszech, 10 hektarów w Austrii, 6 hektarów w Belgii oraz 9 hektarów w innych produkujących krajach europejskich.

Natyra nie jest odmianą klubową. Jabłoń może być swobodnie sprzedawana do każdego kraju. 

 

Jeśli chodzi o  odmianę Galant, Pan Walter Guerra zauważył, że owoce z wyglądu przypominają Galę, chociaż są odrobinę mniejsze. Jak wspomniał, mają również tendencję do ordzawień.

Więcej szczegółów dotyczących uprawy tej odmiany podał nam Pan Waldemar Żółcik, który odmianę Galant testuje w swoim ekologicznym sadzie od 2013 roku. Odmiana jest całkowicie odporna na parcha. Owoce są mniejsze niż u Gali (według Pana Żółcika ok. 65 – 70 mm), ale za to bardziej aromatyczne, co jeszcze bardziej uwidacznia się podczas przechowywania. Jabłka są słodkie w smaku i bardzo jędrne. Wyraźnie widoczne są przetchlinki, a w trakcie sezonu wegetacyjnego skórka charakteryzuje się matowym nalotem.  Pan Żołcik zgodził się udostępnić nam kilka zdjęć z kwatery owocującego Galanta.

Jak podaje producent drzewek – belgijski szkółkarz Johan Nicolai, Galant dojrzewa pod koniec września, a okno zbioru jest stosunkowo długie.

Odmiana jest wyjątkowo plenna, rośnie umiarkowanie silnie. 

IMG_6514
IMG_6514
IMG_6516
IMG_6516
IMG_6518
IMG_6518
IMG_6520
IMG_6520