10 lipca na spotkaniu „Sad minimum pozostałości” organizowanym przez doradcę sadowniczego Piotra Zielińskiego oraz firmę BIOCONT gościł również prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski.

Pan Maliszewski również zabrał głos odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku owoców. Zauważył, że producenci jabłek jak na razie nie zdają sobie sprawy z czekającej ich sytuacji. Dzisiaj ceny jabłek przemysłowych, tzw. przerywki, spadły w niektórych punktach skupujących nawet na 10 groszy za kilogram.

– Wiemy, że cena jabłek deserowych kształtowana jest przez cenę jabłek przemysłowych, a dziś w wielu miejscach kraju pojawia się cena 10 groszy za kilogram, więc nie łudźmy się że sezon będzie trudny tylko dla producentów malin, wiśni i porzeczek czarnych, czerwonych czy agrestu. Będzie trudny również dla nas. Jeżeli nie podejmiemy pewnych działań, możemy przegrać – mówił przewodniczący Związku Sadowników RP.

Z tego względu Związek Sadowników popiera protest i mobilizuje sadowników do wzięcia w nim udziału. Cała wypowiedź Pana Maliszewskiego na nagraniu filmowym: