Producenci, którzy do ostatniej chwili czekali z decyzją o rozpoczęciu zbiorów wiśni są niemile zaskoczeni. Okazuje się, że w przeważającej większości skupów nowym dostawcom nie są wydawane pojemniki na towar, a niektóre punkty przerwały już skup.

Obecnie ceny wiśni na mrożenie w zależności od lokalizacji kształtują się na poziomie od 0,90 do 1,20 zł/kg. Za towar na tłoczenie (PW w kisten) można otrzymać od 0,40 do 0,50 zł/kg.

Sezon rozpoczął się stawką 1,50 zł/kg za wiśnie na mrożenie. Cena jednak bardzo szybko spadła na 1,20 zł/kg. Wielu producentów w ramach protestu zadeklarowało, że nie będzie podejmować się zbioru.

Inni nie rwali, bo liczyli na wzrost cen. Bardzo często trzeba było również czekać na wolne terminy u wynajmujących otrząsarki – w tym sezonie wielu uznało, że zbiór ręczny przy proponowanych stawkach jest nieopłacalny i zdecydowało się na sprzedaż towaru jako PW.  

Bardzo prawdopodobne jest jednak, że producenci, którzy dopiero teraz podchodzą do zbioru, nie będą mieli możliwości sprzedaży wiśni. – Większość skupów nie wydaje już nowych pojemników. Te punkty, które prowadzą jeszcze skup, przyjmują towar jedynie producentów, którzy zaczęli dostawy wcześniej. W rozmowach z sadownikami, którzy dopiero teraz chcą rozpocząć zbiór, dowiadujemy się, że nie udało im się znaleźć skupu, który wydałby im pojemniki.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia