Na rynku jabłek pojawiło się większe ożywienie. Zwiększyła się liczba zamówień, co zaowocowało wzrostem cen. Do grona odmian, na które jest większy popyt dołączył Red Jonaprince. Obok Gali czy Goldena staje się najdroższą odmianą. Wprawdzie wysokie ceny osiągają też Alwa, Pinova czy Booskop, lecz są to odmiany niszowe, dostępne w mniejszych ilościach.

Dziś za Red Jonaprinca w rozmiarze 70-90 mm możemy otrzymać do 0,90 zł/kg, a jeśli sprzedajemy jabłka za wagę w skrzyni, to uśredniona cena wynosi około 0,70 zł/kg. Przy czym w przypadku tej odmiany najlepszą cenę uzyskamy za owoce mniejsze. Najlepiej sprzedaje się rozmiar 70-80 mm. Obecny sezon z obfitym owocowaniem sprzyjał niewielkim rozmiarom jabłek, stąd handlowcy mają ułatwione zadanie.

Chociaż nie brak krytyki rosnących nasadzeń Red Jonaprince w Polsce, na ten moment odmiana ta znacznie odbiega cenowo i popytowo od innych.  Podczas gdy ceny standardów ledwie przekraczają 50-60 groszy, odbiorcy wybierają wybarwionego w 80-100% Red Jonaprinca płacąc nawet 0,90 zł/kg. Bardzo małym zainteresowaniem cieszy się Szampion czy Ligol, które osiągają stawki około 0,60 zł/kg.

Popyt na Red Jonaprinca rośnie głównie dzięki zamówieniom z Egiptu oraz krajów Europy Centralnej (Czechy, Słowacja).

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia