Ceny jabłek przemysłowych są coraz wyższe. Stawki za suchy przemysł już w ubiegłym tygodniu przekroczyły 0,30 zł/kg. Do góry poszły również ceny za przemysł mokry. Obecnie w niektórych punktach oferuje się również 0,30 zł, z możliwością negocjacji przy większych ilościach. Nasi rozmówcy są przekonani, że ceny nadal będą się zwiększać.

Podobnej tendencji nie widać w przypadku jabłek deserowych. Większość grup producenckich płaci za Idareda na sortowanie 0,40 zł/kg od 70+. Jonagored, Ligol i Szampion od 0,50 – 0,60 zł /kg za rozmiar od 75+ oraz 0,40 zł/kg za jabłka od 65 do 75+. Handel Red Jonaprincem, Galą i Goldenem jest mniej dynamiczny, ponieważ sadownicy nie spieszą się sprzedażą. Są przekonani, że ceny musza pójść w górę.  Bardzo trudno jest sprzedać Glostera. 

Niska cena jabłek standardowych odmian na sortowanie (Idared 0,40 zł/kg od 70+) sprawia, że wielu producentów zastanawia się czy nie jest bardziej uzasadnione ekonomicznie, aby owoce sprzedać na suchy przemysł, który już w ubiegłym tygodniu kosztował 0,33 zł/kg. Przy takim zestawieniu cen na pewno bardziej opłacalne będzie sprzedać całą partię na przemysł, za czym przemawiają również szybsze terminy płatności w punktach skupowych.

 

 

Najnowsze komentarze