Minister Rolnictwa zapewnia w Agrobiznesie, że wszyscy rolnicy otrzymają zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy, bez względu, jaki kod widnieje na fakturze.

– Nawet, jeżeli sprawa dotyczy tylko kilku rolników, to będzie bardzo szybko rozwiązana –  Minister Rolnictwa zapewnia, że wszyscy będą mogli rozliczyć faktury za olej napędowy zużyty do produkcji rolnej bez względu na kod, jakim są oznaczone  – informuje Agrobiznes. Dopłaty do paliwa to mechanizm pomocowy znany rolnikom od lat. Od tego roku na ich prośbę zwiększono limit zwrotu z 86 do 100 litrów na hektar. Dodatkowe 30 przysługuje także do każdej dużej jednostki przeliczeniowej bydła.

– Pojawiły się trudności i to dobrze, że rolnicy to szybko zasygnalizowali – podkreśla Minister Ardanowski. Przepisy o zwrocie akcyzy nie były jedyną ustawą dotyczącą paliwa procedowaną w sejmie. Pod koniec ubiegłego roku wprowadzono także szereg ułatwień dla przedsiębiorców.

– Nie dostrzeżono jednego błędu. Z jednej strony ułatwiamy przedsiębiorcom działania gospodarcze zmieniając również ordynację podatkową, a z drugiej strony, o czym nawet może rolnicy nie wiedzą, bo o dystrybutorze to nie jest wiedza do niczego potrzebna, że olej napędowy ma różne kategorie, różne klasy, które są oznaczone różnymi kodami – mówi.

Jeden z tych kodów został przypadkowo pominięty i gminy nie akceptują faktur nim oznaczonych. Rolnicy, którzy mają faktury bez kodów lub kody są poprawne, będą rozliczani na bieżąco. Natomiast w przypadku kodu CN, który jest kwestionowany,  sprawa zostanie uregulowana, a gminy zostaną o tym poinformowane.  Wówczas rolnicy będą mogli uzyskać zwrot również za paliwo oznaczone tym konkretnym kodem.

Jak wyjaśnił Agrobiznes, z tego względu termin przyjmowania wniosków o zwrot akcyzy zostanie wyjątkowo wydłużony o miesiąc a jeżeli będzie taka potrzeba to dłużej.

 

Źródło: Agrobiznes

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia