– Sezon malin na Ukrainie można uznać za otwarty, chociaż jak dotąd na rynek weszły stosunkowo małe partie produktów z południowych regionów kraju. Około dziesięć dni wcześniej w Serbii rozpoczął się sezon zbiorów malin, a zbiory wczesnych odmian malin w Polsce już się zaczynają – informuje EastFruit.

W Serbii, gdzie zbiory malin rozpoczęły się wcześniej, ceny spadły już do około 2,1-2,4 USD (8,00 – 9,00 zł) za kg na rynku owoców deserowych. W tym samym czasie serbskie mroźnie są gotowe do zakupu malin w cenach od 0,7 do 1,3 USD za kg (2,66 – 4,90 zł) w zależności od jakości, ale cena ta nie jest zbyt satysfakcjonująca dla producentów, zwłaszcza po zgłoszeniu utraty 80% zbiorów.

Na Ukrainie ceny malin nie spadają obecnie poniżej 2,7 USD (ok. 10 zł/kg). Na rynkach hurtowych dużych miast ceny malin wynoszą około 3,4 USD za kg (13 zł/kg), a w zachodnich regionach kraju około 3,8 USD za kg (14,50 zł/kg). 

Ukraińscy rolnicy zaczną zbierać główny plon odmian malin letnich nie wcześniej niż za dwa lub trzy tygodnie, więc ceny prawdopodobnie utrzymają się na dość wysokim poziomie do samego początku masowych zbiorów w centralnych regionach kraju.

W Polsce ceny malin są nadal znacznie wyższe - na rynkach hurtowych maliny sprzedawane są za 6,0-6,5 USD za kg (22,00 zł/kg), ale są to jak dotąd tylko pierwsze partie produktów o małej objętości. Polscy rolnicy uważają, że średnia cena zakupu malin przemysłowych w sezonie letnim wyniesie około 1 USD za kg (3,80 zł), a dla malin wysokiej jakości około 1,2 USD za kg (4,50 zł). .

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno ukraińscy, jak i polscy rolnicy zauważają zwiększone zainteresowanie przetwórców malinami.  Jeszcze przed początkiem sezonu przetwórczego wielu przeciętnych ukraińskich producentów malin otrzymało oferty dostaw produktów do przetwórstwa. Jednocześnie ogrodnicy, którzy nie mają własnych możliwości zamrożenia malin, nie spieszą się z podpisywaniem umów na dostawy, oczekując znacznego wzrostu cen w tym sezonie. Oczekiwania cenowe bardzo się wahają, ale większość rolników uważa, że uzyska ceny na poziomie (0,75-0,85 USD za kg) (2,85 – 3, 23 zł).

 

Źródło: EastFruit

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia