Jak informuje nas serbski sadownik, który w miniony weekend zamieścił w mediach społecznościowych film z karczowania sadu wiśniowego, obecnie ceny wiśni na mrożenie (od średnicy 16 mm) wahają się w przedziale od 20 do 40 dinarów w zależności od zakładu (0,70 do 1,40 zł/kg). W większości punktów obowiązuje cena 30 dinarów, czyli około 1,08 zł/kg.

Producent wyjaśnia, że koszt produkcji kilograma wiśni w Serbii wynosi około 40 dinarów, czyli 1,40 zł/kg, co oznacza, że ceny, które uzyskują za owoce, nie pokrywają kosztów produkcji.

To nie jedyny problem. Okazuje się, że ci sadownicy, którzy chcą uzyskać zwrot chociaż części poniesionych nakładów, mają problem ze zbytem. Wiśnie zostają na drzewach nie tylko w imię strajku, ale z konieczności – na skupach są limity. Stąd dramatyczne decyzje o karczowaniu drzew wraz z wiszącymi wiśniami.

Warto dodać, że w tym sezonie liczono na wyższe ceny. Plony są mniejsze, a w wielu regionach dały się we znaki gradobicia i ulewy. – W Serbii wszystko jest możliwe – podsumował rozmówca. 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia