Sadownicze Centrum Kompetencji w Skowronkach

Firma BASF założyła w Skowronkach, na granicy gmin Błędów i Belsk Duży, sad doświadczalny – Sadownicze Centrum Kompetencji. Jego tegoroczną prezentację poprzedziły wykłady. Dr Jacek Lewko z BASF przedstawił założenia działania Centrum. Będą w nim prowadzone głównie badania skuteczności środków ochrony roślin. Wciąż pojawiają się nowości i trzeba sprawdzić ich działanie w naszych warunkach klimatyczno-środowiskowych na typowych dla regionu rasach patogenów. W Centrum prowadzony jest monitoring szkodników. W minionym sezonie pojawiały się w sadzie m.in zwójka siatkóweczka, wydłubka oczateczka i zwójka koróweczka. Nie było natomiast problemów z owocówką jabłkóweczką. Występują dość licznie owady pożyteczne, między innymi biedronki i złotooki, a ta bioróżnorodność sprawia, że ekstremalnie trudne sytuacje w walce ze szkodnikami nie mają miejsca.

Sad na podkładce M.9 posadzono późną wiosną 2007 roku. Owocują w nim odmiany ‘Jonagored Supra’, ‘Gala Schniga’, ‘ Pinova’, ‘Mutsu’, ‘Fuji Kiku’, ‘Fuji Beni Shogun’ oraz ‘Mairac'. W 2009 roku założono nowe nasadzenie ‘Mondial Gali’. W sadzie zamontowano podkoronowe nawodnienie z mikrozraszaczami oraz instalację przeciwprzymrozkową.

W minionym roku, zimnym i mokrym, ‘Pinova’ zakwitła podczas lepszej pogody i doszło do dobrego zawiązania. Również odmiany kwitnące później owocowały na dobrym poziomie, m.im dlatego że do sadu wprowadzono trzmiele (Tripol), a w kwaterze triploidalnego ‘Jonagolda’ posadzono jabłonie ozdobne celem dostarczenia wartościowego pyłku.

W 2010 roku w Centrum Kompetencji prowadzono doświadczenia z Regalisem. Badania potwierdziły, że w przypadku skuteczności tego regulatora ogromnie ważne jest pH cieczy roboczej. Odczyn powinien wynosić pH 4,5–6. Nie wystarczy dodać 1 kg siarczanu amonu na 1000 l wody, aby skutecznie je obniżyć. Próbnie stosowano też kwasek cytrynowy, który okazał się znacznie bardziej skuteczny. Zabiegi wykonano pod koniec kwitnienia, drugie opryskiwanie uniemożliwiły padające deszcze i zbyt niskie tempertury. Zastosowano różne dawki (1-2,5 kg/ha) jednak optymalną w tym sadzie dla odmiany ‘Jonagored Supra’ okazała się dawka 1,5 kg/ha. Można ją zwiększyć do 2,5 kg/ha w przypadku zagrożenia zarazą ogniową, Regalis jest skutecznym preparatem w walce bakterią Erwinia amylovora, sprawcą tej choroby (rejestracja preparatu przeciwko tej chorobie znajduje się w końcowym etapie).


 

Powiązane artykuły

X