Czy rząd zdecyduje się wykupić Owoc Sandomierski?

 

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Sandomierskiego przedstawiono projekt apelu do rządu o przejęcie grupy sadowniczej Owoc Sandomierski. Obiekt mógłby zostać włączony do narodowego holdingu spożywczego, o którym było ostatnio tak głośno. 

Jak przypomniał wiestarosta, Wojciech Dzieciuch, grupa producencka zrzeszała około 100 sadowników, do których należało prawie 1000 hektarów. Powstała w 2010 roku w Bilczy, w gminie Obrazów. Obiekt wyposażony w komorę chłodniczą dla 12 800 ton, to jest 32 komory po 400 ton. Obiekt ma komorę spedycyjną, linię do sortowania, mycia i pakowania.

Kłopoty spółki rozpoczęły się w 2016 roku. W styczniu 2017 roku Sąd Rejonowy otworzył postępowanie sanacyjne, które, niestety, niczego nie wniosło. Restrukturyzacja spółki nie powiodła się. W październiku 2017 Sąd Rejonowy ogłosił upadłość i wyznaczył syndyka.

Pierwszy przetarg o zbycie tego przedsiębiorstwa odbył się w styczniu 2019 roku, a cena wywoławcza wynosiła 58 milionów złotych. Później te ceny obniżano, próbowano sprzedawać z wolnej ręki. Natomiast aktualnie sytuacja wygląda tak, ogłoszono kolejny przetarg na kwotę 29 milionów.

– A przypomnę, że wierzytelności wobec sadowników to około 10 milionów, więc istnieje obawa, że sadownicy z tego nic nie dostaną. (…) Mogę tylko wspomnieć, że w ostatnich latach Rząd RP działając przez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu przejął w rejonie sandomierskim Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” w Kielcach, Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar w Kielcach. Być może mógłby się pochylić również nad spółką w Bilczy. Tym bardziej, że Minister Rolnictwa zapowiedział powstanie holdingu spożywczego i w ramach tego holdingu ta spółka mogłaby działać dalej – powiedział wicestarosta.

 – Żal patrzeć, że co roku obiekt jest w coraz gorszym stanie, niszczeje to wszystko i za chwile może się okazać, że ktoś to kupi rzeczywiście za bezcen – dodał.

Na najbliższej sesji Rady Powiatu zostanie podjęta próba przyjęcia tego apelu.

Powiązane artykuły

Sprzedaż zagraniczna jabłek przebiega w wolnym tempie

A miało być tak pięknie...