Ile owoców importowanych z Ukrainy skontrolowano?

 

Ministerstwo Rolnictwa odpowiedziało na pismo Związku Sadowników RP w sprawie importu owoców z Ukrainy. Poruszona jest między innymi kwestia kontroli przez odpowiednie służy.

Dowiadujemy się między innymi, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwracał się do Głównego Inspektora Sanitarnego o zintensyfikowanie kontroli m.in. owoców (jabłek, owoców miękkich, mrożonek owoców i koncentratu soku jabłkowego) sprowadzanych z zagranicy, w szczególności z Ukrainy.

Z otrzymanych informacji wynika, że na podstawie przeprowadzonych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontroli, w tym badań laboratoryjnych próbek pobranych wyrywkowo, w większości przypadków nie stwierdzano nieprawidłowości (niezgodności stwierdzono w przypadku ok. 2-3% wszystkich kontroli).

Ministerstwo Zgodnie z informacją przekazaną przez Głównego Inspektora IJHARS, w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 roku, na etapie importu z Ukrainy, skontrolowano następujące partie świeżych owoców oraz ich przetworów:

340 partii soków owocowych o łącznej masie 7 738 012 kg  (czyli około 7738  ton) oraz 88 874 1itrów,
216 partii owoców mrożonych o łącznej masie 3 936 061 kg ( 3936 ton),
8 partii innych przetworów owocowych o łącznej masie 121 690 kg (121 ton),
6 partii świeżych owoców o łącznej masie 97 341 kg (97 ton).

W toku przeprowadzonych kontroli granicznych zakwestionowano 2 partie truskawek mrożonych o łącznej masie 40 500 kg pochodzących z Ukrainy, w związku z nieprawidłowymi cechami organoleptycznymi (owoce zepsute, nadgniłe i ze zmianami enzymatycznymi, o nietypowej barwie i zapachu).

 

Źródło: Związek Sadowników RP

Komentarze  

+1 #1 Gg 2020-01-09 07:53
Proponuje najpierw dowiedziec sie i sprawdzic zakres kontroli a pozniej podawac info.

Prosze podanie pod jakim kątem przeprowadzane są kontrole/badania.

Jesli pozostalosci pestycydow.To jakie metodyke? Jakie substancje sa sprawdzane?
Metale ciezkie?
Zanieczyszczenia mikrobiologiczne?
Patulina?
Cytować

Powiązane artykuły

X