Koncentrat jabłkowy nieco staniał, co jest główną przyczyną spadków cen skupu jabłek przemysłowych.

W kwestii cen do końca okresu przechowalniczego decydującą rolę będzie odgrywała podaż surowca dostępnego na rynku, a ta jest duża. Jest to w głównej mierze zasługa sytuacji pogodowej minionego sezonu wegetacyjnego.

Główni dostawcy jabłek przemysłowych do przetwórni to w tym momencie grupy producenckie. W tym sezonie bywa, że z partii owoców 1/3 jabłek odrzucana jest podczas sortowania. Podaż jest zatem duża. W rezultacie ceny mokrego przemysłu spadły do 0,40 zł/kg. Natomiast ceny suchego utrzymują się na poziomie 0,45 – 0,50 zł/kg.

Według amerykańskich szacunków w ubiegłym sezonie wyprodukowaliśmy nawet 450 000 ton koncentratu jabłkowego. Do końca sierpnia wyeksportowaliśmy (bez reeksportu) 334 500 ton. Daje to 115 500 ton ubiegłorocznego produktu, który jest obecnie sprzedawany po wymieszaniu ze świeżym koncentratem. Te liczby dają wyobrażenie o skali produkcji w 2018 roku, skoro z początkiem 2020 jeszcze te jabłka (w innej formie) są sprzedawane.

Przetwórnie wyprzedając się z zapasów zwiększają podaż. W efekcie cena koncentratu waha się od 1,20 do 1,30 €/kg. Wzrostów na rynkach wypatruje się wraz z końcem sprzedaży produktu z 2018 roku, czyli spadkiem podaży.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection