Chociaż straty po przymrozkach, które wystąpiły wiosną 2019 roku, w wielu sadach były znaczne, brakowało jednoznacznych danych o poziomie szkód. Dużo dyskutowano, jak zmniejszenie produkcji wpłynie na ceny. Podczas gdy jedni oczekiwali 2,00 zł za Galę Royal, inni twierdzili, że takie stawki są nieosiągalne.

Chociaż jeszcze jesienią nie brakowało sceptyków, ceny niektórych odmian jabłek są już wyższe niż 2,00 zł/kg. Najpierw granicę przekroczyło Lobo i Cortland. Chociaż również grupy producenckie oferowały wyższe ceny za te odmiany, obecnie handel przeniósł się prawie całkowicie na rynki hurtowe. Na Broniszach można aktualnie uzyskać najmniej 3, 00 zł/kg. Podobna kwestia dotyczy również Boskoopa. W tym przypadku jednak dalszy wzrost cen zahamował import z Holandii.

Stawkę 2,00 zł/kg przekroczyła również Gala Royal. Większość grup producenckich płaci 2,00 – 2,10 zł/kg za jabłka na sortowanie od 70 cm (niektóre firmy płacą takie stawki za Galę od 65 mm).

Również Empire i Alwa osiąga podobne ceny. W sieci pojawiają się ogłoszenia zakupu Alwy od 65 mm za 2,20 zł/kg oraz Empire od 55 mm również w cenie 2,20 zł/kg.

Co ciekawe, ostatnio najwyższy wzrost cen dotyczy Ligola. Aktualnie można go sprzedać na sortowanie w cenie 1,70 – 1,80 zł/kg. Na rynku hurtowym 2,00 zł/kg.

Jak myślicie, jak odmiana ma szansę na taką stawkę? Golden? Ligol?

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin