Wraz z początkiem roku ceny jabłek deserowych znacząco wzrosły. Najwyższe ceny osiągała Gala – nawet 2,20 zł/kg. Co ciekawe, w obecnym tygodniu część grup zrezygnowała z zakupu Gali paskowanej, a te podmioty, które nadal ją skupują obniżyły cenę do 2,00 zł/kg. Co jest powodem?

Obecnie najdroższą odmianą jest Alwa, za którą można dostać już nawet 2,40 zł/kg na sortowanie. Gala paskowana staniała natomiast do 2,00 zł/kg.

Gala i jej sporty są najbardziej poszukiwanymi odmianami w światowym handlu jabłkami. Areał nasadzeń jest stale powiększany, ale mimo to, według szacunków, stanowi ona zaledwie około 7% naszej produkcji. W związku z tym handel Galą wiosną z punku widzenia dużych eksporterów jest nieco utrudniony.  Zwykło się przyjmować, że przełom lutego i marca zapowiada koniec obrotu tą odmianą na większą skalę.

Chociaż na popyt nie można narzekać, barierą okazuje się cena. W tym sezonie zbiory były mniejsze, a ci sadownicy, którzy mają jeszcze w chłodniach Galę, oczekują za nią wyższych stawek. Z kolei wyższe stawki są trudno akceptowalne przed odbiorców grup producenckich. Z tego względu część podmiotów rezygnuje z handlu tą odmianą. Nieoficjalnie mówi się również, że handel Galą rozpoczęli Włosi, co zwiększyło w pewien sposób konkurencję na rynku.

Pewne znaczenie ma także fakt, że kupienie dużych ilości jednolitego towaru o podobnych parametrach jest o tej porze niezwykle trudne, tym bardziej biorąc pod uwagę wysokie ceny, jakich oczekują sadownicy. W związku z tym wielu rezygnuje z przystąpienia do realizacji zamówień z wyżej wymienionego powodu.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin