Dziś na antenie TVP Info, Marcin Horała odniósł się do szeroko komentowanego pomysłu, o którym wspominali już wiceministerowie aktywów państwowych Artur Soboń i Jacek Sasin, zakładającego utworzenie państwowej sieci spożywczej.

Horała przyznał, że rzeczywiście rząd pracuje nad tym, by stworzyć „podmiot, który płaci uczciwe ceny rolnikom, który jednocześnie oferuje te produkty polskim konsumentom również nie po przesadnie wygórowanych cenach, dzięki temu wpływa na rynek".

W swojej wypowiedzi odniósł się również do negatywnych opinii opozycji, na temat stworzenia holdingu spożywczego i pokreślił, że to nie Prawo i Sprawiedliwość dopuściło do wyprzedaży sektora rolno-spożywczego, co jest przyczyną tego, że polski rolnik niewiele jest w stanie zarobić za swoje plony a polski konsument płaci dużo za żywnosc czy przetwory rolno-spożywcze w sklepie, ponieważ jak podkreślił "gdzieś po drodze ten zysk, ta marża jest zgarniana”.

Pomysł, o którym mówimy, to aby zebrać to, co jeszcze w domenie publicznej z tego sektora zostało - np. cukrownie zostały, trochę innych zakładów, jest to kilkadziesiąt podmiotów rozproszonych w kraju - przeanalizować, zobaczyć. Zajmują się tym akurat zewnętrzni doradcy, specjaliści biznesowi czołowej światowej renomy, żeby te resztki sektora poskładać, zobaczyć, gdzie być może brakuje, gdzie te łańcuchy dostaw są przerwane i tam być może warto coś pozyskać z rynku, dokupić jakiś podmiot –  tłumaczył wiceminister.

Zaznaczył, że powstanie takiego podmiotu będzie wymuszało na dużych, zagranicznych sieciach handlowych stosowanie uczciwych praktyk rynkowych i co za tym idzie chroniło polskich producentów żywności i konsumentów:

 – On nie będzie nigdy na tym rynku dominował, ale jeżeli taki podmiot na rynku się pojawi, to wtedy inne podmioty będą musiały się do warunków gry dostosować. Nie będą mogły już na przykład przesadnie zawyżać cen oferowanych konsumentom – dodał Horała.

Co sądzicie na temat nowego pomysłu rządu, czy Waszym zdaniem jest realny i możliwy do zrealizowania? 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection