Na początku tego tygodnia producenci malin z Mołdawii zebrali pierwsze maliny, które wyeksportowali  do Rosji i Polski. Na razie są to niewielkie ilości, cena nieco wyższa niż na początku poprzedniego sezonu, kiedy to cena maliny o najwyższej jakości, przeznaczonej na eksport nie przekraczała 35 lei / kg (2,0 USD / kg, czyli 8,00 zł/kg). Teraz cena wynosi około 48-50 lei / kg (2,74-2,85 $ /kg, czyli  ok. 11 zł/kg ), jednak producenci mają nadzieję, że chociaż nieznacznie wzrośnie.

Mołdawskie stowarzyszenie producentów owoców jagodowych uważa, że ​​duży popyt na mołdawską malinę w Rosji wynika ze strat jaki ten kraj poniósł w wyniku wiosennych przymrozków.

Z kolei wznowienie po kilku letniej przerwie dostaw mołdawskich malin do Polski stowarzyszenie tłumaczy tym, że prawdopodobnie lokalni producenci będą chcieli zwiększyć podaż polskich malin do Niemiec i krajów skandynawskich i tym samym zastąpić polskie owoce na krajowym rynku stosunkowo tanimi produktami z sąsiednich krajów Unii Europejskiej.

Umiarkowane temperatury i opady deszczu sprzyjają dojrzewaniu malin, które w Mołdawii, jeśli chodzi o uprawę owoców jagodowych, pod względem wielkości produkcji zajmują drugie miejsce, zaraz po truskawkach. Maliny uprawiane są głównie w północno-wschodnich regionach kraju na powierzchni około 1,5–2 tys. ha. W ciągu ostatnich dwóch lat kraj ten wyeksportował około 1 000 ton malin.

Źródło: eastfruit

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection