Tegoroczny sezon wiśniowy wzbudza wiele emocji. Charakteryzuje go ciągła niepewność i wahania cen, które na przestrzeni dwóch tygodni zmieniały się z dnia na dzień, jak w kalejdoskopie. Niska cena według sadowników to efekt zmowy cenowej podmiotów skupowych. W internecie, na forach zrzeszających sadowników można przeczytać wpisy nawołujące do nierwania wiśni. Osoby, które kierują podobne apele wyjaśniają, że wstrzymanie zbiorów na kilka dni spowoduje wzrost ceny.

Przypomnijmy, pierwsze proponowane przez skupy na Mazowszu ceny, które opublikowaliśmy dnia 6 lipca w zasadzie jeszcze przed rozpoczęciem właściwego sezonu, są aktualne w dniu dzisiejszym. Cena Wiśni na kompoty wynosiła wtedy 2 zł/kg, a owoce przeznaczone na mrożenie kosztowały 1,70 zł/kg. Wiśnia do tłoczenia była w cenie 0,70 zł/kg.

W dniu dzisiejszym za wiśnie przeznaczone na kompoty 18+ skupy na Mazowszu oferują cenę 1,90 zł/kg (+0,20 gr do godz. 12.00). Cena za owoce przeznaczone na mrożenie na dzień dzisiejszy wynosi 1,70 zł/kg. Wiśnia P.W. 0,80 zł/kg. Można powiedzieć więc, że wróciliśmy do punktu wyjścia.

W 2018 roku ceny za wiśnie były na tak niskim poziomie, że wielu sadowników nie przystąpiło do zbiorów (wynosiła 70-80 gr), ale już w tym samym czasie ubiegłego roku, cena za kilogram wiśni z przeznaczeniem na mrożenie na skupach przekroczyła 3 złote. W zeszłym sezonie plonowanie i jakość wiśni, ze względu na niekorzystną pogodę, były gorsze niż w 2018 roku, dlatego miało to swoje odzwierciedlenie w cenie. Z relacji sadowników wynika, że tegoroczne plony są na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym, jednak cena pozostaje znacznie niższa…

Właściciele sadów wiśniowych z województwa lubelskiego zaniepokojeni sytuacją za pośrednictwem Lubelskiej Izby Rolniczej zaapelowali już do ministra rolnictwa o interwencję w ich sprawie. O czym pisaliśmy tu: https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/z-kraju/8766-dramatycznie-niskie-ceny-wisni-lir-apeluje-do-ministra-rolnictwa

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection