Od początku 2021 roku wejdzie w życie podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach tzw. „małpek”. Nowa danina ma na celu zmianę nawyków żywieniowych Polaków. Podatek będą musieli zapłacić producenci stosujący cukier w swoich produktach.

Przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Oznacza to, że od 100 ml tzw. „małpki” wódki 40-procentowej producent zapłaci 1 zł, od 200 ml „małpki” wódki 40-procentowej 2 zł, a od 250 ml „małpki” wina 14-procentowego 88 groszy.

Jeśli chodzi o opłatę od napojów słodzonych, będzie ona podzielona na dwie części – stałą i zmienną. Ta pierwsza to 50 groszy za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Za każdy litr napoju z dodatkiem substancji np. kofeiny czy tauryny trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Opłata zmienna wyniesie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie mają zasilić NFZ (w 96,5 proc.) oraz budżet państwa (w 3,5 proc.).

Podatek cukrowy, od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej. Przedsiębiorcy wskazują, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy ludzi.

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection