Japońska propozycja robota do zbioru jabłek i gruszek (WIDEO)

Ramię robota ostrożnie chwyta owoc jabłka lub gruszki, obracając go, aż szypułka oddzieli się od gałęzi. Obecnie może zbierać owoce tylko w sadach prowadzonych w systemie V.

Japoński przemysł owocowy cierpi na niedobór siły roboczej i starzeje się. Dlatego lokalna krajowa organizacja badań rolnictwa i żywności (NARO), we współpracy z Uniwersytetem w Ritsumeikan i firmą „Denso Corp”, skonstruowała prototyp robota do zbioru owoców.

Mały pojazd połączony z maszyną zainstalowana na przyczepie mogą wykonywać to zadanie całkowicie autonomicznie. Przyczepa wyposażona jest w dwa, nazwijmy je, ramiona robotów, które zbierają owoce. Ten bezzałogowy pojazd naziemny porusza się między drzewami za pomocą nawigacji.

Ramię robota ostrożnie chwyta jabłko lub gruszkę, obracając owoc, aż szypułka oddzieli się od gałęzi.  Robot na zerwanie jabłka potrzebuje 11 sekund, twórcy uważają, że dokładnie tyle samu czasu potrzebuję człowiek. 

Obecnie nadaje się tylko do zbioru w sadach, gdzie jabłonie i grusze prowadzone są w systemie V.

Po zbiorach owoce układane są w skrzyniach, a następnie trafiają do systemu przechowywania zamontowanego na pojeździe. Gdy zbiornik jest pełny, zostaje zastąpiony pustym, a ramiona robota nadal zbierają owoce. Gdy wszystkie skrzynie są pełne, można je przetransportować dalej.

Ponadto zespół projektowy opracowuje optymalne kształty drzew i techniki sadzenia, w których takie systemy będą miały zastosowanie, tak jak wspomniany już system V, ale także inne odpowiednie dla drzew owocowych, takich jak cytrusy i jabłka. 

Ponadto w ramach projektu Uniwersytet Ritsumeikan opracował oprogramowanie do oceny dojrzałości owoców za pomocą czujników.

Poniżej film, który przestawia pracę robota:

Powiązane artykuły