Sezon na polskie truskawki zaczyna się w kwietniu

Walory pierwszych tegorocznych owoców krajowej produkcji zaprezentowali liderzy upraw szklarniowych. Uroczyste otwarcie sezonu odbyło się w Parku-arboretum obok Zamku Czartoryskich w Gołuchowie, pod Kaliszem. W Wielkopolsce, tu gdzie produkuje się najwięcej wiosennej truskawki.

- Zapraszamy na truskawki już w kwietniu. Są smaczne, zdrowe i polskie, stąd, z okolic Kalisza – polecają Aldona i Jarosław Radola, którzy od kilku lat prowadzą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.

Jesteśmy tu ponieważ chcemy aby więcej ludzi dowiedziało się, że w Polsce mamy truskawkę już wczesną wiosną. Chcemy aby coraz więcej ludzi jej próbowało i doceniło walory - mówili Wiesława i Zenon Janiak, pionierzy uprawy w szklarniach.

- Zapraszamy do poszukiwania naszych polskich owoców w sklepach i do sprawdzenia, że to jest nasz produkt. Warto, bo jej smak jest zachwycający – mówił Janusz Cieśla, ekspert ds. produkcji szklarniowej.

- Życzę aby konsumenci nie mylili się w zakupie polskich owoców. Jako branża musimy podpowiadać jak odróżnić nasze lokalne owoce od importowanych - mówił Mariusz Chenczke. Truskawki z zachodnich upraw są często przepakowywane. Jeśli ktoś kupi takie owoce i nie będzie zadowolony, weźmie nas do jednego worka i pomyśli, że nie umiemy produkować. Musimy współdziałać, tak by pokazywać różnice i aby namawiać na bardziej świadome zakupy. Patrzmy na etykiety, szukajmy informacje o gospodarstwie, w którym owoce są produkowane – dodaje.

- Producenci poczuli, że są wspólnotą. Razem mogą więcej. Mają te same cele i marzenia. Wśród nich najważniejszym jest powszechna świadomość, że potrafimy w Polsce produkować truskawkę przez wiele miesięcy w roku. Od początku kwietnia do końca listopada. Chcą by Polacy o tym wiedzieli i aby potrafili bezbłędnie rozpoznać produkt krajowy. Znacznie świeższy niż sprowadzany z południa czy zachodu Europy. Widać też ambicję i ochotę by podbić tą truskawką serca nas wszystkich – mówił dziennikarzom Mikołaj Rey, Szef Kuchni, który od lat promuje walory polskich superowoców.

Sezon uważamy za otwarty

- Jako Szefowie Kuchni pokazujemy, że sezon na truskawki zaczyna się w kwietniu. Co równie ważne, że truskawka jest dobra nie tylko do deserów i podwieczorków. Ma swoje miejsce w sałatkach i tartach, obok ryby i mięsa, szpinaku i orzechów, na szaszłykach i przy grillu. Tylko wyobraźnia ogranicza kulinarne wykorzystanie truskawki. Za to kucharze kochają truskawkę – podsumował Mikołaj Rey, Szef Kuchni, najbardziej znany kucharz wśród arystokratów i arystokrata wśród kucharzy. Potomek Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej. Zwycięzca MasterChef – najlepsi z najlepszych. Na co dzień ekspert Dzień Dobry TVN.

- Życzę wszystkim aby kubki smakowe dostały tylu wrażeń jak nasze tutaj dzisiaj. Pobudzały zmysły, fantazje i chęć myślenia o walorach polskich superowoców - Krzysztof Żabówka z Daifressh Berry, firmy uprawiającej i dostarczającej świeże owoce.

- Życzymy wszystkim aby zdrowo się odżywiać. Wśród tej zdrowej żywności, aby spożywali dużo owoców i warzyw. Truskawki, które jedliśmy są naprawdę doskonałe. Są produkowane z wiedzą i pasją. Uprawiane w szklarni owoce są chronione przed kontaktem z gruntem, od deszczu i rosy. Mają fantastyczne walory zdrowotne. Życzmy sobie już wczesną wiosną, w kwietniu, maju, ich dłużej konsumpcji – powiedział Stanisław Zabarski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, kierujący Dniami Ogrodnika, którym, na Zamku w Gołuchowie, towarzyszy gala Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.

- Jest takie powiedzenie, dzień bez truskawki dniem straconym. Dlatego dajemy Polakom dobrą truskawkę już od kwietnia - trafnie podsumował Krzysztof Chenczke.

Współpraca pomaga budować nawyk codziennej konsumpcji. Działania liderów są wspierane przez „Czas na polskie superowoce!” - projekt integrujący producentów wszystkich polskich owoców jagodowych.

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw 

Powiązane artykuły