Polska Indiami Europy?

Chociaż od Indii dzieli nas 6162 km, to okazuje się, że tamtesi sadownicy mają dokładnie te same problemy, z którymi mierzą się producenci jabłek w Polsce.
Zdjęcia zamieszczone powyżej, są przykładem jak duże sieci handlowe wykorzystują indyjskich sadowników. Za Jabłka odmiany Shimla Apple, które w markecie sprzedawane są w cenie 85 /kg (ok. 4,45 zł/kg), tamtesi sadownicy otrzymują zalednie 15 /kg, czyli ok. 0,78 zł/kg. W tym przypadku marża marketu wynosi ponad 80 %. 
Jabłka z drugiego zdjęcia, za które sadownicy otrzymują około 50-60 /kg, czyli ok. 2,62-3,14 zł/kg, w sklepie kosztują od 199 /kg (Fuji i jabłka importowane) przez 249/kg (Gala Royal) do 269 /kg (Red Delicious) (czyli odpowiednio ok. 10,42 zł/kg ; 13,03 zł/ kg ; 14,08 zł/kg).
Wprawdzie jest to mało pocieszające, jednak nie tylko w Polsce dochodzi do pataologii na rynku jabłek, w Indiach również rynek jest zdominowany przez duże sieci marketów, które nakładają na jabłka horendalne marże, podczas gdy sadownicy uprawiający owoce ledwo wiążą koniec z końcem. Przy tak niskich cenach i wciąż rozsnących kosztach produkcja jabłek jest zwyczajnie nieopłacalna. Sadownicy zrzeszeni w grupę Progressive Grower's Association.India. apelują o zjednoczenie i walkę o lepszą przyszłość.
Jeden z sadowników doszedł do smutnej konkluzji, że Polska to takie Indie Europy, zgadzacie się?
Źródło: Progressive Grower's Association.India.

Powiązane artykuły

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.