Jeśli chodzi o podpatrywanie polskich jabłek w supermarketach to zdecydowanie nie mamy szczęścia… Ponownie odwiedziliśmy supermarket popularnej sieci w południowej części Słowacji.  

Jeden rzut oka i najsłabsza jakość została zlokalizowana – Gala luzem, kraj pochodzenia: Polska. Cena – 1,35 eur/kg, czyli około 4,96 zł/kg. Nie zauważyliśmy na owocach oznak chorób, ale miały góra 30 % wybarwienia i były poobijane. W skrzynce obok również oferowana była Gala, tym razem słowacka. Cena ta sama, około 4,96 zł/kg, ale warto zwrócić uwagę na bardzo dobrą jakość.

Oczywiście, to tylko supermarket i trzeba jasno przyznać, że polska Gala z pewnością spełniała wymogi na przyjęciu. Taki towar został zamówiony i taki dostarczono. Szkoda jednak, że to właśnie polskie jabłka stanowią asortyment najgorszej jakości. A chyba możemy zaryzykować to stwierdzenie, bo kiedy odwiedziliśmy ten supermarket w styczniu,  najniższą jakość przedstawiała Gala Must również z Polski.

Słowacki Braeburn i Granny Smith tym razem również nie zachwycały jakością (ostatnie sztuki na wystawce). Kosztowały kolejno 1,59 eur/kg (6,63 zł/kg) i 1,79 eur/kg (7,46 zł/kg).

Najwyższą jakość prezentowała Evelina (2,19 eur/kg, czyli 9,13 zł/kg), włoski Red Delicious (1,79 eur/kg, czyli 7,46 zł/kg) oraz Golden Delicious z Czech (1,89 eur/kg, czyli 7,88 zł/kg).

Gala Must, styczeń
Gala Must, styczeń
polska Gala
polska Gala
słowacka Gala
słowacka Gala
czeski Golden Delicious
czeski Golden Delicious
Braeburn, Granny Smith
Braeburn, Granny Smith
Evelina
Evelina
Jonagold
Jonagold
Red Delicious
Red Delicious
Modi
Modi