USA: Po 50 latach Red Delicious ustąpił miejsca Gali

Red Delicious nie jest już najpopularniejszą odmianą w Stanach Zjednoczonych – w tym roku, po 50 latach niepodzielnego panowania, ustąpi miejsca Gali. Pod względem potencjału rozwoju, statystki wskazują na Honeycrispa. Jeśli tempo rozwoju nasadzeń tej odmiany utrzyma się, w 2020 roku będzie ona trzecią do wielkości produkcji odmianą w Ameryce. 

Po 50 latach najpopularniejszą odmianą w Stanach Zjednoczonych została Gala. Amerykańscy sadownicy w 2018 roku wyprodukują 52 432 pudełek jabłek tej odmiany, czyli 5,8 procent więcej niż w roku ubiegłym. Red Deliciousa dostarczą 51 689 pudełek, a jest to o 11 procent mniej niż w 2017 (pudełko waży 42 funty, tj. 9 kilogramów). Trzecie miejsce zajmuje Granny Smith, a czwarte Fuji.

Oczekuje się, że pierwszy piąte miejsce pod względem wielkości produkcji zajmie Honeycrisp, pokonując w ten sposób Golden Deliciousa. Jeśli aktualny trend utrzyma się, za rok lub dwa, Honeycrisp być może przeniesie się przed Granny Smith i Fuji, na trzecie miejsce. W ubiegłym roku produkcja Honeycrisp osiągnęła 19 320 pudełek, a w tym roku przewiduje się, że osiągnie 23 566.

Powodem rosnącej popularności Gali i Honeycrispa są wymagania konsumentów, którzy poszukują słodkich odmian. Niemniej, chociaż wzrost produkcji nowszych odmian jabłek przeznaczonych na rynek krajowy do świeżej konsumpcji spowodował spadek popytu na Red Delicious, to odmiana ta nadal będzie odpowiadać za około połowę eksportu jabłek z USA

Źródło: Bloomberg

 

Powiązane artykuły

X