W Polsce za Galę Royal sadownik może otrzymać dziś około 1,30 zł/kg. Na rynkach hurtowych w Niemczech nasza polska Gala jest warta 1,38 eur/kg, dla orientacji, przy dzisiejszym kursie jest to 5,90 zł/kg (!). Inne polskie odmiany sprzedają się tam po 1,00  eur/kg, czyli 4,28 zł/kg. Stawki pochodzą z oficjalnego niemieckiego raportu. 

Uśredniona cena polskiej Gali Royal luzem na rynkach hurtowych w Niemczech to 1,38 eur/kg. Dla porównania niemiecka sprzedaje się w cenie około 1,43 eur/kg. Włoska luzem 1,39 eur/kg. Jak widać różnica jest nieznaczna. W niemieckim raporcie podana jest również między innymi stawka za francuską i włoską Galę Royal sortowaną w rozmiarze 75/80 i jest to kolejno 1,71 eur/kg oraz 1,77 eur/kg. 

W raporcie pojawia się również pozycja „inne odmiany” pochodzące z Polski. Sprzedają się w cenie 1,00 eur/kg. Dla porównania, ta sama pozycja tylko z niemieckimi jabłkami to 1,44 eur/kg.

Podane wyżej stawki pochodzą z publikowanych co tydzień notowań rynków hurtowych w Niemczech. Ceny są uśrednione, podawane za 100 kg i pochodzą z rynków m.in. w Berlinie, Frankfurcie, Kolonii, Monachium.

Należy oczywiście mieć na uwadze, że jest to mały hurt i przy transakcjach „tirowych” z pewnością cena byłaby niższa, trzeba doliczyć marżę sortowni i hurtownika, koszt zapakowania, itd. Jednak mimo wszystko różnica jest zdumiewająca. 

 

Źródło: BLE Market Report

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia