Tegoroczny zbiór jabłek w Chinach został znacznie zredukowany przez wiosenne przymrozki, które wystąpiły w okresie kwitnienia. Według ekspertów, trudno jest jednoznacznie oszacować wielkość strat, ale uznano, że ekstremalne warunki pogodowe obniżyły zbiory o 30%. A to wpłynęło na znaczne polepszenie cen. Jak podaje Fresh Plaza powołując się na Fruit Service Center, wyższe ceny to z kolei dużo większe zainteresowanie drzewkami.

Sytuacja na chińskim rynku jabłek w ubiegłym sezonie nie była idealna.  Wówczas zapasy jabłek w chłodniach były rekordowe, ponieważ wielu producentów zdecydowało się na przechowywanie jabłek ze względu na stosunkowo niskie ceny. Czekali, aż sytuacja na rynku zmieni się i pojawią się nowe możliwości sprzedażowe. Ponieważ jednak objętość jabłek w chłodniach była zbyt duża, aby rynek mógł ją wchłonąć, cena pozostała niska, gdy rolnicy sprzedawali towar z chłodni. 

W tym roku jest inaczej. Ilość jabłek, które trafiły do ​​chłodni, była prawdopodobnie o jedną trzecią mniejsza niż przed rokiem. Głównym powodem jest mróz, który wystąpił podczas kwitnienia. Ekstremalne warunki pogodowe spowodowały zmniejszenie produkcji jabłek, a w niektórych rejonach całe zbiory zostały utracone. Częste opady śniegu oraz ciągły deszcz podczas zbiorów również obniżyły jakość. Ilość najwyższej jakości jabłek w Chinach spadła o 30%. Ponieważ w tym roku jabłek jest mało, a cena wysoka, większość owoców od razu podawana była na rynek. Zostały sprzedane szybko, a do przechowywania w chłodni pozostało znacznie mniej niż zazwyczaj.

Cena zakupu jabłek jest wyższa niż w poprzednich sezonach. Jak zauważa Fresh Plaza, optymizm na rynku jabłkowym ma swoje odzwierciedlenie również w handlu drzewkami jabłoni. Targ sadzonek drzewek owocowych i zasobów produkcyjnych w północnych Chinach (Yantai) oficjalnie otwarto kilka dni temu. Targi były o wiele bardziej zatłoczone niż w ostatnich latach.

W targach wzięło udział ponad 160 chińskich i zagranicznych handlowców sektora owocowego zajmujących się sadzonkami, nawozami, środkami ochrony roślin, sprzętem ogrodniczym i zapleczem maszynowym. W pierwszym dniu targi odwiedziło ponad 70 tys. sadowników. Sprzedano ponad milion sadzonek. Zainteresowanie targami jest ściśle związane z doskonałymi warunkami rynkowymi jabłek w tym roku. 

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują