Niemałe dyskusje wywołała niedawna informacja, że Ukraina przewiduje eksport jabłek deserowych do Polski. Chociaż dla większości było to mało prawdopodobne, zgodnie z informacjami podanymi przez serwis analityczny EastFruit, w listopadzie Ukraina wyeksportowała do naszego kraju 80 ton jabłek deserowych. „Jedna jaskółka wiosny nie czyni?” – pyta polski sadownik na forum.

EastFruit słusznie zauważa, że podane ostatnio przypuszczenia eksperta FAO o perspektywach dostaw ukraińskich jabłek deserowych na polski rynek, wywołało zdenerwowanie u polskich sadowników.  Jednak, co podkreśla serwis, nie trzeba było długo czekać na takie dostawy – według wstępnych danych o eksporcie, w listopadzie 2018 roku Polska zaimportowała 80 ton ukraińskich jabłek deserowych.

Według źródła, były to wysokiej jakości jabłka, ponieważ cena eksportowa była dwukrotnie wyższa niż średnia cena hurtowa jabłek na rynkach Polski i Ukrainy. Według analityków East Fruit ,nie można wykluczyć, że ukraińskie jabłko nie było sprzedane na naszym rynku, tylko przeznaczone do powtórnego eksportu na rynki UE.

Jak podkreśla East Fruit, wwóz ukraińskiego jabłka deserowego na polski rynek, nawet w tak niewielkiej ilości, jest znaczący dla rynku, ponieważ obecnie Polska stara się poradzić sobie z rekordowym zbiorem jabłek w historii, a ceny są wyjątkowo niskie. W pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2018/19 Polska importowała o 67% mniej jabłek niż w poprzednim sezonie.

Po raz pierwszy miesięczny wolumen eksportu ukraińskich jabłek przekroczył 8 tysięcy ton, co oznacza wzrost o 55 % w porównaniu do listopada 2017 r. "Po raz pierwszy w historii Ukraina eksportowała ponad 8 tysięcy ton jabłek miesięcznie (…). I chociaż nadal znaczna część eksportu jabłek z Ukrainy – około 51%, jest przeznaczona na reeksport do Rosji, o czym świadczą dostawy na Białoruś i do Mołdawii, wzrost eksportu w innych obszarach jest imponujący " – mówi dla East Fruit szef ukraińskiego stowarzyszenia warzyw i owoców (UPOA), Fedor Rybalko.

Liderem wśród krajów UE pod względem importu ukraińskich jabłek deserowych była Bułgaria. Dostawy do tego kraju stanowiły prawie połowę całego importu z Ukrainy do UE. Szwecja jest drugim największym importerem, z  udziałem około 27% całego eksportu.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection