Rok 2018 rekordowy dla Ukrainy pod względem eksportu mrożonych owoców

 

Jak informują analitycy EastFruit, rok 2018 był dla Ukrainy rekordowy pod względem wielkości eksportu mrożonych owoców jagodowych i przyniósł 78 mln dolarów przychodu. Co ciekawe, chociaż Polska importuje 1/3 produkcji ukraińskich mrożonych owoców, pod względem eksportu zostawiamy Ukrainę daleko w tyle – według EastFruit w 2018 zarobiliśmy 500 mln dolarów.

SOKI

Według analityków EastFruit, eksport mrożonych owoców, w tym jagodowych, w 2018 roku przyniósł Ukrainie rekordowe 78 milionów dolarów przychodu. W ciągu roku przychody z eksportu tych produktów wzrosły o 28%, a w ciągu dwóch lat wzrost przychodów wyniósł 54%. Tak więc, mrożone owoce jagodowe są drugim najważniejszym źródłem dochodów z eksportu w sektorze owoców i warzyw na Ukrainie, po orzechach włoskich, które w 2018 r. dostarczyły 117 milionów dolarów przychodu.

Eksport mrożonych truskawek (truskawek) gwałtownie wzrósł w ciągu zaledwie dwóch lat - prawie sześciokrotnie. Eksport malin wzrósł półtora raza, a pozostałe mrożone owoce jagodowe (głównie borówki i dzikie jagody)  – o 42%. Truskawek wyeksportowano 3,7 tys. ton, a ich wywóz wzrósł o 24% w ciągu roku, maliny - 14,9 tys. ton, ze wzrostem o 12% rocznie, a inne jagody i owoce - 29 tys. ton, z 15% wzrostem w ciągu roku. Tym samym całkowity wywóz mrożonych owoców i jagód w 2018 r. wyniósł 47,8 tys. Ton, co było nowym rekordem dla Ukrainy.

"Mrożenie owoców i warzyw jest bardzo obiecującą niszą inwestycyjną na Ukrainie, ponieważ stwarza rolnikom większe możliwości pod względem produkcji surowców do zamrażania. Dla porównania, sąsiedni kraj – Polska eksportuje mrożone jagody za 500 milionów dolarów rocznie, tj. 7 razy więcej niż na Ukrainie. Jednocześnie możliwości Ukrainy są znacznie większe, jeśli weźmiemy pod uwagę niższą siłę roboczą, elektryczność, ziemię i inne koszty, jeśli oczywiście zrozumiemy specyfikę tego biznesu"- mówi Andrei Yarmak (FAO). "Inwestycje w zamrażanie przyczyniają się również pośrednio do rozwoju eksportu świeżych owoców jagodowych, gdzie wartość dodana jest jeszcze wyższa, a to z kolei przyczynia się do wzrostu dochodów ukraińskich rolników, którzy nie mają tysięcy i dziesiątków tysięcy hektarów ziemi".

Głównym rynkiem dla mrożonych jagód z Ukrainy nadal jest Unia Europejska. Polska tradycyjnie importuje ponad jedną trzecią całej produkcji. Jednak w 2018 r. zaczęła się rozwijać dynamika dywersyfikacji eksportu, co doprowadziło do zmniejszenia udziału Polski. Eksport w dalszym ciągu jest w dużym stopniu ograniczony do UE, chociaż możliwości eksportu mrożonych owoców jagodowych są znacznie szersze. Dywersyfikacja eksportu jest jednym z zadań FAO i EBOR na Ukrainie. W szczególności 28 marca ukraińscy eksporterzy mrożonych owoców i warzyw przeniosą negocjacje z wiodącymi sieciami supermarketów i importerami Bliskiego Wschodu w ramach misji handlowej Fruit Trade Ukraine - Bliski Wschód . Wydarzenie zostało zorganizowane przez FAO przy wsparciu EBOR i EU4Business, a także Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw. 

 

Źródło: EasrFruit

Powiązane artykuły

Zakazać importu!

X