Jak na razie nie ma oficjalnych danych dotyczących tegorocznych zbiorów jabłek we Włoszech, jednak w wielu mediach przekazywane są informacje, że straty nie są znaczne. Odmienne zdanie mają tamtejsi producenci.

Chociaż Europa rozpisywała się o stratach przymrozkowych, Włosi oceniali, że start w plonie jabłek nie będzie. Podobno mróz nie zniszczył kwiatów jabłoni, czego nie można już powiedzieć o gruszkach.

Włosi szacują, że ze względu na niekorzystne warunki pogodowe wiosną produkcja gruszek spadnie o 1/3 w porównaniu do ubiegłego roku. 

Jak podaje CSO Italy, według pierwszych szacunków, Włosi zbiorą w tym sezonie 511 tys. ton gruszek, co oznacza spadek o ponad 30%. Zmniejszenie produkcji dotyczy przede wszystkim odmiany Konferencja i Kaiser. Jeśli chodzi o najbardziej rozpowszechnioną odmianę we Włoszech, Abate, spadek wynosi około 34%. Spowodowane jest to przede wszystkim niekorzystnymi warunkami podczas kwitnienia i zawiązywania owoców.  Natomiast  Coldiretti podawało, że  ze względu na złe warunki pogodowe prawdopodobnie 1 z 4 wyprodukowanych przez Włochów owoców został zniszczony. – Od truskawek po czereśnie, morele, gruszki, melony i arbuzy – wymieniano.

Przypominamy, że na początku maja włoskie media podawały, że w górach od wysokości 500 metrów spadł śnieg, na niższych wysokościach szalał wiatr, deszcz powodujący powodzie, wystąpiły także opady gradu. Tak wysokich spadków temperatur nie notowano we Włoszech od 62 lat. Ostatni raz tak zimno było 5 maja 1957 roku. W okolicach Bolzano temperatura spadła wówczas w nocy do minus 6, w Trento było 5 stopni poniżej zera. Załamanie pogody to zniszczone tunele, zalane pola, ale także poważne zagrożenie dla sadów.

Chociaż obecnie trudno znaleźć oficjalne informacje o stratach w plonowaniu jabłoni, sadownicy z Południowego Tyrolu mają odmienne zdanie. Poniżej wypowiedź tamtejszego producenta zamieszczona na jednej z grup sadowniczych w mediach społecznościowych.

67906347 474847179746137 766195944831057920 n

Jak pisze, we Włoszech sytuacja jest dramatyczna. Zbiory jabłek będą mniejsze o 80%. Przymrozki na wiosnę i oparzenia słoneczne w dalszej części sezonu, poza tym plaga Halyomorpha halys jest trudna do opanowania. Te czynniki wpłyną niestety na znaczne pogorszenie kondycji włoskich gospodarstw sadowniczych.

Jak jest naprawdę? 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection