Bardzo możliwe, że niedługo problem niedoboru pracowników sezonowych zmniejszy się. Wczoraj podano informację, że Unia otwiera swoje granice dla obywateli Białorusi. Wizy mają być wydawane sprawniej i przede wszystkim taniej.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi, Antaolij Głaz, poinformował, że Białoruś uprości tryb wizowy z państwami Unii Europejskiej. Co oznacza, że Białorusini znacznie łatwiej otrzymają pozwolenie na wjazd do strefy Schengen.

Sam projekt umowy „W sprawie decyzji o zawarciu umowy między Unią Europejską a Republiką Białorusi w sprawie ułatwienia wydawania wiz” został przygotowany 30 sierpnia, ale pojawił się w bazie danych przepisów UE 18 września.

Porozumienie w sprawie uproszczenia systemu wizowego wiąże się z obniżeniem kosztów wiz do 35 euro i podjęciem decyzji o wydaniu wizy w ciągu 10 dni (w przypadku dodatkowej weryfikacji okres wydawania może wydłużyć się do 30 dni).

Teraz wszystko zależy od terminu podpisania umowy - dokument musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę Europejską, po czym Rada UE musi podjąć decyzję kwalifikowaną większością głosów. A potem umowa zostanie podpisana przez Mińsk i Brukselę.

Jednak już w lutym 2020 r. Zaczną obowiązywać nowe zasady wydawania wiz przez Unię Europejską. Jeśli Białoruś i UE nie zdążą podpisać umowy, Białorusini będą musieli zapłacić za wizę 80 euro zamiast 60 euro (tyle kosztuje teraz).

 

Źródło: https://volkovysk.by

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia