Włosi mają w ofercie nową linię jabłek – z produkcji bez herbicydów

 

Pod względem marketingowym Włosi daleko na prowadzeniu. Konsorcjum Val Venosta z Południowego Tyrolu poinformowało, że w sprzedaży mają nową linię jabłek. Owoce są wyjątkowe, bo pochodzą z sadów, gdzie nie stosuje się herbicydów. Pomysł, biorąc pod uwagę obecne trendy, wydaje się niezwykle dobrym posunięciem.

O odejściu od herbicydów mówiło się we Włoszech od dłuższego czasu. Stopniowo producenci odrzucali herbicydy na rzecz alternatywnych rozwiązań. Jednocześnie w mediach pojawiał się przekaz o konieczności produkcji jabłek w zgodzie z naturą.

Swojego czasu jeden z włoskich doradców wyjaśnił nam, że dbałość o środowisko i bycie „eko” jest modne. To sposób na wyprzedzenie konkurencji. W dobie produkcji masowej trzeba być o krok przed innymi.

Chociaż w naszym kraju też pojawia się zainteresowanie maszynami do mechanicznej uprawy międzyrzędzi, to oprócz produkcji ekologicznej, wciąż jest to temat raczej niszowy. Całkowicie odwrotnie w Tyrolu – pokazy i wystawy w tym regionie skoncentrowane są głównie na rozwiązaniach do mechanicznej uprawy międzyrzędzi.

I jak zwykle Włosi są daleko na prowadzeniu, jeśli chodzi o marketing. Konsorcjum Val Venosta z Połduniowego Tyrolu poinformowało, że opracowało nową linię jabłek pochodzących w upraw bez herbicydów. Pomysł świetny, tym bardziej w czasie, kiedy tak dużo dyskutuje się o szkodliwości glifosatu.

Na stronie konsorcjum można przeczytać, że ochrona środowiska i ludzi, a także szacunek dla przyszłych pokoleń to podstawowe wartości Mela Val Venosta. Stąd też pragnienie opracowania linii jabłek pochodzących z upraw bez herbicydów. W 2017 r. w Val Venosta sadownicy rozpoczęli dobrowolnie odejście od stosowania herbicydów w produkcji jabłek: – „W 2018 r. 26,5% zbiorów uzyskano bez herbicydów. A w ciągu najbliższych 5 lat przewiduje się dalszy wzrost  – wyjaśnia dyrektor VIP.

Włosi wyjaśniają, że z chwastami walczą teraz przede wszystkim za pomocą rozwiązań mechanicznych. Jabłka z takiej produkcji są nieco mniejsze niż przy uprawie konwencjonalnej, ale dzięki temu są bardziej jędrne i dłużej przechowują się.

 

Powiązane artykuły

Przerzedzanie chemiczne zawiązków 2021

Późne zwalczanie chwastów i prowokatorów

Naprawdę nie każdy musi być sadownikiem