Cosmic Crisp – nowa odmiana jabłek opracowana na podstawie 20-letnich badań na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie w tym tygodniu pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych.

W ciągu następnego miesiąca około 8 tysięcy ton jabłek trafi do sklepów. Premiera, która odbyła się 1 grudnia, była zapowiadana już od pewnego czasu, a emocje wokół nowej odmiany były podsycane od kilku lat. Akcja marketingowa rozpoczęta została znacznie wcześniej niż pojawienie się jabłek na rynku.

Już sama informacja o kwocie, jaką pochłonie promocja Cosmic Crispa, robi duże wrażenie. Jej wejście na rynek wspierane jest budżetem marketingowym w wysokości ponad10 milionów dolarów. Przyglądając się hasłom marketingowym trzeba przyznać, że przyciągają uwagę. – „To jest jabłko, na które czeka świat… wyobraź sobie możliwości”, „gwiazdorskie jabłko przyszłości”, „najbardziej oczekiwane jabłko roku” –  to tylko niektóre z nich.

Ożywienie panuje nie tylko wśród konsumentów. W stanie Waszyngton sadownicy posadzili już 12 milionów drzewek, a niektórzy przewidują że Cosmic Crisp być może zada ostateczny cios odmianie Red Delicious i ją zdetronizuje. Co ciekawe, waszyngtońscy sadownicy mają prawa do wyłącznej sprzedaży jabłek pod marką Cosmic Crisp przez następne 10 lat.

Cosmic Crisp powstał ze skrzyżowania odmian ‘Enterprise’ i ‘Honeycrisp’. Wyróżnia się na tle innych odmian jabłek swoją wielkością, ciemnoczerwonym kolorem skórki i widocznymi przetchlinkami. Jeśli chodzi o smak i teksturę miąższu, to z pewnością odziedziczyła ją po ‘Honeycrispie’. Jest bardzo chrupka i niezwykle soczysta i słodka.  Odmiana bardzo dobrze się przechowuje – 6 miesięcy w zwykłej chłodni oraz 12 miesięcy w kontrolowanej atmosferze (także bez zastosowania 1-MCP). 

Na zdjęciach sady z odmianą Cosmic Crisp:

ChrisAndersonOrchard 0354

LegacyOrchard 0372

LegacyOrchard 0385fot. https://cosmiccrisp.com/

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection