fot. Coldiretti Puglia

 

Tegoroczna jesień była we Włoszech wyjątkowo ciepła. Lokalne stowarzyszenie rolników podaje, że rok 2019 zapisze się jako jeden wśród czterech najcieplejszych od 1800 roku. Temperatura ma wpływ na rośliny – w rejonie Apulii zakwitły grusze.

Aktualna sytuacja to kolejna z anomalii pogodowych, o których tak dużo w tym roku mówili Włosi. Wysokie temperatury zakłóciły cykle wegetacyjne.  W Apulii zmiany klimatu zaskutkowały kwitnieniem grusz. 

Jak zauważa Savino Muraglia, prezes Coldiretti Puglia, warunki pogodowe będące efektem zmian klimatu, w kilka sekund niszczą wysiłki rolników, którzy tracą produkcję i muszą liczyć się ze wzrostem kosztów z powodu konieczności odnawiania produkcji. Producenci w następstwie kilku godzin muszą zmagać się falami złej pogody przeplatającymi się z uporczywą suszą.

Raporty podają, że rolnicy z Apulii od 1 sierpnia do dziś mieli do czynienia z 53 ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi. Bilans dla całego obszaru kraju zamknął się w średnio 4 burzach dziennie, którym towarzyszył nawalny deszcz, wiatr i gradobicia, powodujące milionowe szkody.

 

Źródło: Coldiretti, Coldiretti Puglia

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection