Nowa odmiana jabłek odpornych na wysoką temperaturę, została zarejestrowana pod nazwą HOT84A1. Odmiana powstała w wyniku międzynarodowego programu hodowlanego Hot Climate dla jabłek i gruszek, którego celem jest odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

Pierwsze, przystosowane do zmian klimatycznych jabłonie zostaną posadzone w Katalonii w 2021 roku.  Stowarzyszenie Fruit Futur udzieliło pierwszej licencji na sprzedaż nowej odmiany jabłek na Półwyspie Iberyjskim, HOT84A1 pojawi się na rynku w ciągu trzech lat. 

Jabłko jest czerwone, chrupiące, słodkie i soczyste. Uprawa została oceniona w ostatnich latach w Centrum Testowym Katalońskiego Instytutu Badawczego Rolno-Spożywczego (IRTA) w Lleida oraz w Centrum Testów Rolniczych Mas Badia w La Tallada d'Empordà (Girona), gdzie letnie temperatury czasami przekraczają 40 ° C.

„Nowe odmiany jabłek, opracowane przy użyciu tradycyjnych metod, zostały zaprojektowane tak, aby przetrwać coraz bardziej upalne lata” - wyjaśnia Joan Bonany, specjalista ds. Programu uprawy owoców w IRTA. „Ponadto dają one nowe możliwości hodowcom jabłek w regionach, w których jest to coraz trudniejsze, a także na obszarach bliżej domu konsumenta” - dodaje.

W programie Hot Climate Program uczestniczą: IRTA, Fruit Futur - stowarzyszenie utworzone przez głównych sadowników Katalonii: Actel, Fruits de Ponent, Nufri i Poma de Girona - oraz nowozelandzkie centrum badawcze Plant & Food Research. Program ma również wsparcie Katalońskiego Ministerstwa Rolnictwa (DARP), a nowozelandzka firma T&G Global została wybrana w lutym 2019 roku do światowej komercjalizacji licencji na nowe odmiany jabłek i gruszek. Katalońskie stowarzyszenie producentów Fruit Futur niedawno podpisało pierwszą licencję na sprzedaż HOT84A1 w Hiszpanii i Portugalii.

Na prośbę katalońskich plantatorów owoców, IRTA, Fruit Futur i nowozelandzkiego centrum badawczego Plant & Food Research uruchomiły w 2002 roku Hot Climate Program, którego celem jest opracowanie nowych odmian jabłek i gruszek, które dobrze prosperują w regionach wysokie temperatury. Wszakże wówczas sadownicy z Katalonii zauważyli, że w wyniku zmian klimatycznych utrzymanie jakości zwykłych odmian jabłoni i gruszek staje się coraz trudniejsze. Osiemnaście lat później wyniki badań zaczynają przynosić owoce.

Próby terenowe odmiany jabłka HOT84A1 prowadzą obecnie również firmy: Waimea Nurseries (Nowa Zelandia), TopFruit (RPA), Dalival (Francja), Worldwide Fruit (Wielka Brytania) i Montague (Australia).

Źródło: IRTA

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection