Sprzedaż wzrosła, ale rąk do pracy ciągle brakuje...
Polecane

Sprzedaż wzrosła, ale rąk do pracy ciągle brakuje...

We włoskiej Romanii kilka dni temu rozpoczął się zbiór truskawek. Przed świętami popyt na owoce znacznie wzrósł nie tylko w samych Włoszech, ale i w Europie. Jednak Włosi wciąż narzekają na brak rąk do pracy. Brakuje przede wszystkim doświadczonych pracowników z Europy Wschodniej, z których pomocy rokrocznie korzysta większość gospodarstw.

 – W ostatnich latach mieliśmy kontakt z agencją pracy w Rumunii, co pozwoliło nam znaleźć od 40 do 60 wyspecjalizowanych pracowników, głównie kobiety. Z doświadczenia wynika, że ​​kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie ze zbiorem truskawek. Na razie jestem trochę zaniepokojony. Zbieranie truskawek jest jak malowanie obrazu: to jest sztuka. Nie ma tu miejsca na improwizowanie, potrzeba wyjątkowej delikatności i zręczności. – powiedział dla Italianfruit News włoski producent, który uprawia 13 hektarów truskawek w Cesenie.

Jednak włoscy plantatorzy nie poddają się i próbują dotrzeć do potencjalnych pracowników różnymi kanałami m.in. publikując ogłoszenia na Facebooku. Podejmowane działania odnoszą skutek, w ciągu kilku dni do pracy zgłosiło się ponad 100 osób. Co ciekawe, jak podają Włosi, większość z zainteresowanych stanowią dzieci producentów rolnych, a więc osoby, dla których taki rodzaj pracy nie jest nowością.

Włosi mają nadzieję, że nowi pracownicy nie zniechęcą się zbyt szybko i pomimo trudności uda się zebrać owoce w tym roku.

Niestety problem może niedługo dotyczyć również plantacji w Polsce, gdzie główną siłę roboczą stanowią pracownicy z Ukrainy, póki co wnioski o wydanie wiz nie są przyjmowane.  A czasu jest coraz mniej, ponieważ już pod koniec kwietnia rozpocznie się zbiór truskawek w tunelach.

Więcej na temat wiz dla pracowników z Ukrainy można przeczytać tu: https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/z-kraju/8194-ukraincy-dostana-wizy-dopiero-po-ustabilizowaniu-sie-sytuacji-zwiazanej-z-pandemia

Źródło: ItalianFruit; fot. Pixabay

Komentarze  

+1 #5 ... 2020-04-16 10:14
Cytuję Roman:
Cytuję ...:
Zacytuję samego Mistrza, czyli Ciebie Romanie: Da się to leczyć...Tylko trzeba zacząć...Aby szybko.



Więc co tu robisz...szybko pędź do doktora...może jest dla ciebie jeszcze nadzieja
Zadzieram kiecę i lecę. A ty siedż w domu, bo twój przypadek jest beznadziejny.
Cytować
-2 #4 Roman 2020-04-16 05:44
Cytuję ...:
Zacytuję samego Mistrza, czyli Ciebie Romanie: Da się to leczyć...Tylko trzeba zacząć...Aby szybko.



Więc co tu robisz...szybko pędź do doktora...może jest dla ciebie jeszcze nadzieja
Cytować
0 #3 ... 2020-04-15 11:57
Zacytuję samego Mistrza, czyli Ciebie Romanie: Da się to leczyć...Tylko trzeba zacząć...Aby szybko.
Cytować
0 #2 Roman 2020-04-15 08:18
Cytuję Italiano:
A co z uchodżcami, których we Włoszech jest niemało. Przecież zbierania truskawek mogli by się chyba nauczyć.



Naucz muzułmanina pracować geniuszu
Cytować
0 #1 Italiano 2020-04-14 21:38
A co z uchodżcami, których we Włoszech jest niemało. Przecież zbierania truskawek mogli by się chyba nauczyć.
Cytować

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły