Uwarunkowania klimatyczne w Republice Uzbekistanu sprzyjają uprawie wrażliwych na mrozy owoców pestkowych. Kraj jest ważnym producentem i eksporterem czereśni, których znaczna ilość trafia co roku na rynek Polski. Import z Uzbekistanu ma szczególne znaczenie w obecnym sezonie, kiedy po dotkliwych przymrozkach krajowej czereśni będzie niedużo.

Czereśnie uzbeckie są dobrej jakości i cenią je sobie zagraniczni odbiorcy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ponad 160 ton czereśni zostało wyeksportowanych do 10 krajów. Jedna czwarta uzbeckiego eksportu trafiła do Polski.

Nasze kraje dzieli dystans około 5 tysięcy kilometrów. Jak przebiega transport czereśni z Uzbekistanu? Odbywa się drogą lądową, trwa od 4 do 7 dni albo i dłużej, w zależności od warunków. Jak wiadomo, owoce pestkowe są nietrwałe i szybko się psują. Przed utratą jakości chroni je specjalna procedura pakowania i przewożenia. Tuż po zbiorze są schładzane i umieszczane w torbach z ultra niską zawartością tlenu. Wypełnione czereśniami ciężarówki wyposażone są w chłodziarki, co zabezpiecza towar przed psuciem. W ten sposób owoce trafiają do Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection