Po latach badań i obserwacji holenderska szkółka drzew owocowych Verbeek Boomkwekerijen ogłasza, że ​​zostały posadzone pierwsze drzewa czerwonej Konferencji (Red Conference®). W następnym sezonie szkółka planuje wprowadzić na rynek około 100-150 tys. drzew.  

- Konferencja jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej spożywanych gruszek w Europie, a kiedy znaleźliśmy odmianę czerwoną, natychmiast zdaliśmy sobie sprawę, że mamy w rękach coś wyjątkowego. Wiele osób czekało na tę wiadomość od lat, ale wyhodowanie i rozmnażanie drzew zajęło sporo czasu. Bardzo ostrożnie publikowaliśmy również wiadomości o Red Conference®, ponieważ chcieliśmy być pewni wyników– mówi Ad Verbeek z szkółek Verbeek. 

Red Conference® różni się od zielonej odmiany kolorem skórki, smakiem, który jest nieco słodszy i większą produktywnością drzewa.

W 2018 roku w Holandii zasadzono pierwsze testowe drzewa nowej odmiany, rok później posadzono sad doświadczalny pod sieciami gradowymi. Wyniki testów okazały się obiecujące.

- Właściwie wiemy już wszystko o tej gruszce. Pod względem żywotności, przechowywania i sposobu uprawy, Red Conference® jest taka sama jak jej zielona siostra. W zasadzie nic się nie zmienia dla producentów. Charakterystyka uprawy  jest taka sama, ale zmiana koloru umożliwia wejście na nowe rynki. - mówi właściciel szkółki

Po odkryciu przez wiele lat wokół Red Conference® milczano, ponieważ Verbeek i partnerzy nie chcieli ryzykować, że mutant zmutuje ponownie na zielono, ale tak się nie stało. Czerwona Konferencja okazała się stabilną mutacją.

W tym roku posadzono łącznie 10 hektarów w Belgii i Holandii,  w przyszłym roku drzewa zostaną dosadzone na co najmniej 50 hektarach. W Holandii jest to odmiana klubowa, która będzie sprzedawana tylko przez Frupaks-Vernooij. Jednak każdy w Holandii, w tym członkowie innych dużych spółdzielni, będą mogli posadzić tę odmianę. Oczywiście przestrzegając warunków klubowych. W Belgii prawa do czerwonej Konferencji będą mieli tylko członkowie Belgische Fruitveiling.

- Od kiedy ogłosiliśmy wiadomość o odkryciu czerwonej Konferencji, otrzymaliśmy wiele pytań z zagranicy. To pokazuje, że na rynku istnieje zapotrzebowanie na czerwoną gruszkę. Także mamy nadzieję, że Red Conference® czeka świetlana przyszłość - podsumowuje Ad.

Źródło: freshplaza.com

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection