Hydroponiczna uprawa truskawek – przyszłość i konieczność?

Problem z pracownikami do zbioru truskawek w rejonie Huelva w Hiszpanii, wymusza na tamtejszych producentach wprowadzanie innowacji mających na celu ułatwienie zbioru owoców. Jednym z systemów uprawy, który stopniowo zyskuje na popularności w prowincji Huelva jest hydroponika – powiedział Edesio Caamaño, kierownik Sanjorge Suministros Agrícolas.

– Producenci truskawek, którzy są zainteresowani tym systemem, nie pytają nas już o korzyści, jakie hydroponika przynosi uprawie truskawek, teraz pytają o korzyści płynące ze zbioru owoców w tym systemie. Nikt nie chce pracować schylając się na polach. Biorąc pod uwagę wybór, załogi porzuciłyby plantacje truskawek i przeniosłyby się do innych pobliskich plantacji, gdzie mogłyby pracować wygodniej przy zbiorach borówek, malin i jeżyn”.

Niskie koszty instalacji są kolejnym decydującym czynnikiem, który ułatwia przekształcenie sektora. 

– Huelva nie przeszła na hydroponikę przez kilka lat, ponieważ producenci musieli dokonać bardzo dużej inwestycji. Mieliśmy umowę z holenderską firmą, która produkowała kanał używany na plantacjach i była odpowiedzialna za montaż szklarni na farmach. Przeniesienie maszyny łączącej kanały z Holandii do Huelvy nie było tanie. Dlatego zainstalowanie hydroponiki na hektarze kosztowałoby nie mniej niż 60 000 euro” – powiedział Caamaño.

W 2019 roku Sanjorge Suministros Agrícolas zdecydował się zainwestować prawie 600 000 euro w budowę własnej maszyny, która generowałaby specjalny kanał hydroponiczny do uprawy truskawek. 

Teraz producent, który chce założyć pół hektara na testy, może to zrobić, ponieważ zainstalowanie hydroponiki na hektarze plantacji wynosi około 45 000 euro.

Mniejsze koszty i duże problemy ze zgromadzeniem odpowiedniej liczby pracowników do zbiorów przekonują hiszpańskich producentów do zwrotu w kierunku uprawy hydroponicznej.

SanJorge Suministros Agricolas, w 2020 roku zainstalował kanały hydroponiczne na 50 hektarach.

– To się nie skończy. Producenci, którzy chcą sadzić nowe plantacje truskawek, będą musieli wziąć pod uwagę trudności, jakie sektor ma w celu zapewnienia siły roboczej przez cały sezon. Za pięć do ośmiu lat nastąpi całkowite przekształcenie sektora truskawek w Huelvie w kierunku hydroponiki” – powiedział Caamano.

Więcej o uprawie hydroponicznej można przeczytać w artykule: https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/innowacje/8586-hydroponika-przyszloscia-uprawy-jagodowych

Źródło: Freshplaza za: agrodiariohuelva.es 

Powiązane artykuły