Dwa tygodnie temu na autostradzie M1 „Białoruś” (obwód smoleński) pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w obwodzie smoleńskim wraz z inspektorami administracji Rossielchoznadzoru z obwodu briańskiego, smoleńskiego i kałużnego zatrzymali do kwarantannowej kontroli fitosanitarnej w FKP Krasnaya Gorka cztery ciężarówki, przewożące marchew pochodzącą z Białorusi. Produktom towarzyszyły świadectwa fitosanitarne wydane przez Główny Państwowy Inspektorat Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin Republiki Białoruś.

Zgodnie z wynikami kontroli odnotowano, że w przedziałach ładunkowych pojazdów pod workami świeżej marchwi znajdowały się skrzynie z gruszkami o łącznej wadze 41,8 ton. Jak poinformował Rossielchoznadzor na skrzynkach znajdowała się etykieta z napisem informującym, że krajem pochodzenia gruszek jest Polska.

Stwierdzono, że świadectwa fitosanitarne dla przewożonych produktów (marchwi) zostały potwierdzone przez Główny Państwowy Inspektorat Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin Republiki Białoruś. Ujawniony fakt mówi o niedokładnej certyfikacji towarów objętych regulacjami podczas ich wysyłki z terytorium Białorusi.

Rossielchoznadzor jest zaniepokojony kolejnymi przypadkami łamania ustawodawstwa EAEU i Federacji Rosyjskiej przy imporcie owoców i warzyw z Republiki Białoruś.

Zgodnie z Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 29 lipca 2015 r. nr 391 „O zastosowaniu szczególnych środków ekonomicznych stosowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” gruszki i marchewki zostaną zniszczone.

W związku z ujawnionymi naruszeniami skierowano odpowiedni apel do Głównego Państwowego Inspektoratu Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin Republiki Białoruś.1Źródło: Rossielchoznadzor

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection