Opracowanie w pełni automatycznego robota do zbioru jabłek, nie jest łatwe. W związku z tym amerykańscy naukowcy szukają również innych możliwości, które znacznie ułatwią pracę. Półautomatyczna platforma do zbioru jabłek, nad którą obecnie pracują, ma przybliżyć producentów do prowadzenia w pełni zrobotyzowanych zbiorów.

Zespół naukowców pod kierownictwem Stavrosa Vougioukasa z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracował półautomatyczną platformę do zbioru owoców, która automatycznie kontroluje prędkość maszyny i wysokość podestów w zależności od wysokości pracowników i liczby owoców na drzewach. Komputer mierzy, jak szybko pracują zbieracze i gdzie wisi najwięcej jabłek, odpowiednio dostosowując zarówno wysokość, jak i prędkość.

Amerykański zespół badawczy wykorzystał istniejącą platformę Bandit Xpress jako podstawę i zbudował na niej dwa podnośniki hydrauliczne. Podesty przesuwają się w górę i w dół w zależności od wysokości, na której wiszą owoce, wzrostu zbieracza i prędkości zbioru. 

System komputerowy generuje mapę zagęszczenia owoców, a następnie przesuwa platformy w górę i w dół, w zależności od wysokości pracowników i prędkości zbioru, aby umieścić je w najbardziej wydajnych miejscach. Inżynierowie umożliwili komputerowi rejestrowanie postępów pracowników, wyposażając ich w pojemniki z czujnikami.

Coboty, czyli roboty współpracujące z ludźmi są zaprogramowane do optymalnej pracy z ludźmi. Odbywa się to często w oparciu o system samouczący, w którym cobot nieustannie dostosowuje się i doskonali na podstawie nowych informacji. W przypadku tej platformy zbierającej robot mierzy, gdzie wiszą owoce i jak szybko ludzie je zbierają i odpowiednio dostosowuje optymalną pozycję zbieraczy. Pracownicy nie muszą się nachylać ani zbyt wysoko sięgać, mogą skupić całą uwagę na zbieraniu owoców, co znacznie przyspiesza zbiór.

Amerykanie od lutego 2021 r. rozpoczęli współpracę z Holendrami, przez co amerykańskie wyniki badań i rozwiązania, w przyszłości będą dostępne również dla holenderskich producentów owoców.

Źródło: goodfruit.com

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection