Hiszpania: Szkody spowodowane przez mróz wynoszą 55 mln euro

Straty spowodowane mrozem, który miał miejsce w dnia 18-23 marca oszacowano na 55 mln euro. Najbardziej ucierpiały owoce pestkowe i migdały w dolinie Ebro (Huesca i Lleida) oraz prowincji Albacete.

Dotknięty mrozami obszar obejmuje około 38 000 ubezpieczonych hektarów, w większości obsadzonych drzewami migdałowymi (16 400 hektarów uszkodzonych), owocami pestkowymi (12 535 hektarów uszkodzonych) i winoroślami (4 140 uszkodzonymi hektarami).

Ubezpieczyciele rozpoczęli już wizyty na zniszczonych działkach. Ponad stu specjalistów pracuje nad oceną szkód, aby przyspieszyć wycenę, a tym samym wypłatę odszkodowań.

Większość z 8800 hektarów dotkniętych katastrofą w Katalonii zlokalizowana jest w prowincji Lleida, w szczególności w Segrià i Noguera. Uszkodzone zostały tu głównie drzewa owocowe, takie jak brzoskwinie, grusze, jabłonie czy morele, chociaż szkody dotyczą również migdałów i winorośli.

W przypadku Aragonii Agroseguro otrzymało roszczenia z tytułu 8200 ubezpieczonych hektarów, głównie z regionów Huesca, Litera i Bajo Cinca, pomimo szkód obejmujących również gminę Saragossa. Owoce pestkowe, takie jak brzoskwinie, a także sady migdałowe, należą do najbardziej dotkniętych. Gruszki, jabłka i wiśnie również cierpią z powodu niskich temperatur.

W Kastylii-La Manczy, gdzie mrozy spowodowały szkody na ponad 11800 hektarach ubezpieczonych, konsekwencje dla drzewa migdałowego są szczególnie znaczące, które w samej prowincji Albacete doświadczyło problemów na ponad 8000 hektarów, a także innych 1100 hektarów w Ciudad Real, 800 w Toledo i prawie 500 w Cuenca. Chociaż w mniejszym stopniu, niskie temperatury wpłynęły również na brzoskwinie i morele uprawiane w Albacete.

L ' Extremadura odnotowała szkody na ponad 4000 hektarów ubezpieczonych, głównie w uprawach winorośli, moreli i śliwek Badajoz, chociaż w tej prowincji mrozy uderzyły również w drzewo migdałowe.

Wreszcie wpływ mrozów rozprzestrzenił się również na andaluzyjskie prowincje Granada i Almería , gdzie uszkodzenia drzew migdałowych sięgają odpowiednio 1690 i 500 ubezpieczonych hektarów.

Źródło: italiafruit.net

Powiązane artykuły