Odmiany jabłek o czerwonym miąższu

Jabłka o czerwonym miąższu zawierają antocyjany (silne przeciwutleniacze), których brakuje w owocach tego gatunku o białym miąższu.

Zawierają dużo witaminy C, a soki z nich wyprodukowane mają delikatną czerwoną barwę i interesujący smak. Prace badawcze nad ich przydatnością prowadzone są w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym ISK w Brzeznej i w ISK w Skierniewicach. Jabłonie te są prowadzone w systemie kolumnowym na podkładce M.9.
Są cenną alternatywą dla przemysłu przetwórczego. Uzyskane odmiany rodzą owoce dość dużej wielkości – mówiła Maria Buczek z Zakładu ISK w Brzeznej.
‘Trinity’ – odmiana o czerwonym miąższu, która do Brzeznej trafiła z wielkiej Brytanii, od hodowcy o polsko brzmiącym nazwisku Bartoszewicz. Obserwowana jest od 1999 roku. Ma intensywnie czerwone liście i kwiaty. Jest siewką jabłoni spod Londynu, której czerwone owoce miały biały miąższ. ‘Trinity’ – wcześnie wchodzi w owocowanie, regularnie i obficie plonuje, wymaga przerzedzania zawiązków, w celu uzyskania owoców powyżej 7 cm średnicy. Dojrzewa w 3. dekadzie sierpni, a plon nie odbiega wielkością od odmian produkcyjnych. Owoce są kwaśne, nie ciemnieją po przekrojeniu.
Trochę później, bo w połowie września, dojrzewa siostrzana siewka ‘Trinity’ o nazwie ‘Alex Red’. ‘Maypole’ jest ozdobną odmianą jabłoni o czerwonych liściach i owocach (także miąższu), ale są one drobne i niesmaczne. ‘Pomfital’ powstał ze skrzyżowania ‘Maypole’ i ‘Red Elstar’, a jej owoce są nieco większe niż odmiany matecznej, zawierają dużo ekstraktu, witaminy C i antocjanów.
Źródło: prezentacja prac badawczych dr Marii Buczek i Moniki Mieszczanowskiej-Frąc, Konferencja Odmianowa, Grójec
 

Komentarze  

0 #2 bps 2012-04-23 06:16
Kiedyś w Instytucie w Brzeznej były te odmiany, ale nie wiem, czy na sprzedaż.
http://www.brzezna.pl/site/index.php?option=com_content&view=article&id=97&Itemid=89&lang=pl
Pozdrawiam
Cytować
+1 #1 beata 2012-04-22 19:05
Proszę o informację, gdzie można nabyć opisane w artykule jabłonie o czerwonym miąższu?
Pozdrawiam
Beata Obracaj.
Cytować

Powiązane artykuły

X