Nowe polskie odmiany jabłoni odporne na parcha: Melfree, Gold Milenium i Free Redstar

mel free mileniumInstytut Ogrodnictwa w Skierniewicach wprowadza na rynek nowe odmiany, których twórcą jest prof. dr hab. Edward Żurawicz. Są to Melfree, Gold Milenium oraz Free Redstar.

Melfree
Odmiana jesienno-zimowa, której owoce dojrzewają w drugiej połowie września. Wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa z krzyżówki Melrose x Freedom, Jej drzewa wykazują średnio silny wzorst, tworzą koronę rozłożystą. Charakteryzują się pędami średnio grubymi, miedzywęźlami średnio długimi. W okres owocowania wchodzi wcześnie i owocuje regularnie. Dobrymi zapylaczami dla Melfree jest m.in. Ligol i Pinova. Jest to odmiana wytrzymała na mróz, odporna na parcha jabłoni, bardzo mało podatna na mączniaka jabłoni, średnio podatna na zarazę ogniową. Tworzy owoce kuliste i kulistospłaszczone, bardzo słabo żebrowane, średnie do dużych. Skórka jest zielonożółta, sucha z lekkim nalotem woskowym, na dużej powierzchni pokryta ciemnoczerwonym, jednolitym, paskowanym rumieńcem. Przetchlinki są śrenie lub duże a miąższ zielonkawy, średnio twardy, soczysty, smaczny. Drzewa Melfree plonują obficie i corocznie, wykazują dużą zdolność samodzielnego regulowania owocowania bez konieczności przerzedzania zawiazków. W zwykłej chłodni owoce przechowują się do marca, w KA do końca czerwca. Odmiana przydatna jest do ekologicznej produkcji owoców.

Gold Milenium
Odmiana późno-letnia, owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Jej rodowód nie jest znany – została wyselekcjonowana z siewek wyprodukowanych z nasion otrzymanych ze Stanów Zjednoczonych. Drzewa Gold Milenium charakteryzują się wzrostem średnio silnym, koroną lekko rozłożystą, pędami średnio grubymi do grubych, z międzywęźlami krótkimi do średnio długich. W okres owocowania wchodzi wcześnie, a dobrymi zapylaczami dla niej są Szampion, Gala, Ligol i Celeste. Jest to odmiana bardzo wytrzymała na mróz, odporna na parcha jabłoni, mało podatna na mączniaka jabłoni, ale podatna na zarazę ogniową.  Jabłka są bardzo smaczne, średnie lub duże, kuliste, słabo żebrowane. Skórkę mają delikatną i cienką, zielonożółtą ze słabym nalotem woskowym. Na małej powierzchni jest ona pokryta różowym rumieńcem, jasnym i rozmytym. Przetchnlinki są średniej wielkości. Miąższ jabłek jest kremowy, średnio twardy, soczysty. Odmiana jest przydatna do uprawy towarowej i amatorskiej na terenie całego kraju. Ma tendencję do nadmiernego związywania owców, dlatego poleca się przerzedzanie związków. Gold Milenium jest przydatna do uprawy ekologicznej owoców.

Free Redstar
Odmiana jesienno-zimowa, której owoce dojrzewają w drugiej połowie września. Ma nieznany rodowód – wyselekcjonowana została z siewek pochodzących z nasion otrzymanych ze Stanów Zjednoczonych. Drzewa tej odmiany charakteryzuje słaby wzrost, korona typu ‘compact’ z licznymi krótkopędami. Tworzy pędy średnio grube, międzywęźla krótkie do średnio długich. W okres owocowania wchodzi wcześnie. Dobrymi zapylaczami dla Free Redstar są odmiany Discovery, GoldRush, Lodel, Enterprise i Melodie. Jest to odmiana wytrzymała na mróz, odporna na parcha jabłoni, bardzo mało podatna na mączniaka jabłoni i zarazę ogniową. Owoce Free Redstar są średniej wielkości, nieregularne, kulisty, cylindryczne, a nawet walcowate, lekko żebrowane. Mają skórkę zielonożółtą, suchą z silnym nalotem woskowym, prawie w całości pokrytą ciemnoczerwonym rumieńcem. Przetchlinki ma średnie lub duże. Miąższ jabłek jest zielonkawy, zwarty, soczysty, lekko kwaśny. Drzewa tej odmiany owocują corocznie, ale wymagają przerzedzania związków. W zwykłej chłodni jabłka Free Redstar można przechować do marca, a w KA do końca czerwca. Odmiana jest przydatna do ekologicznej produkcji owoców.

Tekst przygotowany na podstawie materiałów IO

Przeczytaj także: ISAAQ – małe jabłko z dużymi możliwościami

Powiązane artykuły