Rolnicy zyskali nowe prawa – mogą rejestrować się jako bezrobotni
Polecane

Rolnicy zyskali nowe prawa – mogą rejestrować się jako bezrobotni

Od czerwca 2025 roku polscy rolnicy zyskali dostęp do narzędzi aktywizacji zawodowej, które do tej pory były poza ich zasięgiem. Dzięki nowelizacji przepisów mogą oni rejestrować się jako osoby bezrobotne w powiatowych urzędach pracy – niezależnie od wielkości posiadanego gospodarstwa. Zmiana ta ma przeciwdziałać ukrytemu bezrobociu na wsi oraz wspierać rozwój zawodowy mieszkańców terenów rolniczych.

Nowe regulacje zniosły wcześniejsze ograniczenia dotyczące rejestracji rolników jako bezrobotnych. Obecnie wystarczy spełnić jeden podstawowy warunek – dochody z gospodarstwa muszą być niższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia.

Rejestracja przebiega identycznie jak w przypadku innych osób poszukujących pracy. Jedyną istotną różnicą jest zmiana systemu ubezpieczenia: rolnik przechodzi z KRUS do ZUS, co wynika z nadrzędności powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych.

Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy rolnicy mogą korzystać z pełnego wachlarza form pomocy, w tym:

  • szkoleń i kursów zawodowych,

  • programów przekwalifikowania,

  • staży,

  • dotacji na działalność pozarolniczą,

  • pomocy w znalezieniu pracy,

  • zasiłku dla bezrobotnych.

Zniesiono również zasadę rejonizacji – rolnik może wybrać dowolny urząd pracy w kraju, kierując się ofertą najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Największymi beneficjentami zmian będą właściciele małych gospodarstw, dla których dochody z roli nie są wystarczające do utrzymania rodziny. Nowe przepisy ułatwią im podjęcie pracy poza rolnictwem lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Mimo że rolnicy stanowią około 12% zatrudnionych w Polsce, nie przewiduje się dużych wahań w ogólnej liczbie bezrobotnych. Zmiana ma jednak charakter długofalowy i może znacząco poprawić sytuację ekonomiczną na wsi.

Nowelizacja jest jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy, co podkreśla jej strategiczną rolę w rozwoju rynku pracy. Urzędy pracy będą musiały przygotować się na większą konkurencję o bezrobotnych i zaoferować im realne możliwości zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego.

Komentarze  

+2 #7 Stary 2025-08-08 04:39
https://youtu.be/uVOxLsZq6no?si=vmd4IcZa8vkw579i

Pamiętacie ten program ? Ci dwaj mieli rację. Już wtedy przewidzieli że w przyszlości ludzie którzy nie będą chcieli korzystać z komputerów, zostaną wykluczeni społecznie. Tylko że szkoda że ktoś nam to narzuca.
Cytować
0 #6 Guest 2025-08-07 18:27
Kali, tak klapki na oczach.
Cytować
0 #5 Guest 2025-08-07 18:25
Klapki na oczach, mylą Ci się z różowymi okularami.
Cytować
0 #4 Realista 2025-08-07 18:10
Sejm przegłosował ? To pora zmienić ten sejm ! Za dużo ich tam teoretycznie
siedzi. A czasem te obrady są fikcją. Jest zakaz głosowania inaczej niż che wóc. To po co te posły ? Darmozjady !
Cytować
-1 #3 Nie Kali 2025-08-07 14:13
Cytuję Guest:
Sejm właśnie przegłosował obowiązek prowadzenia elektronicznego rejestru ewidencji stosowania ŚOR. ( Tak rozłożono, to w czasie, ale czy, to zmienia wiele?) Odebrano nam w ten sposób nasz cenny czas, również środki pieniężne, bo albo będziemy musieli komuś zlecać prowadzenie takiej ewidencji, albo zakupić sprzęt komputerowy. A to nowe, ustawowe narzędzie mówi nam tylko: Chłopie, straciłeś ziemię, jesteś bezrobotny? Możesz dostać jałmużnę od państwa. Masz prawo być bezrobotnym chłopem. Elementy Zielonego Ładu, umowy międzynarodowe, nowe obowiązki, wysokie kary, wszystko, to faktycznie spowoduje lawinę naszych bankructw. Nie lubię być ślepo zapatrzony w innych, ale Chińczycy, to wizjonerzy, właśnie wybudowali autostradę w górach idąc ich szczytami, bo potrafili. A Europa potrafi, tylko zjadać właśnie ,,własne dzieci".

Skoro masz sprzęt żeby pisać ten komentarz to chyba dasz radę?
Cytować
0 #2 Jan 2025-08-07 10:06
Skończyli się niewolnicy w miastach,
to szukają na wsiach, i dobrze widać zaczyna ostro brakować kasy w ZUS na bieżące renty i emerytury że takie fikołki robią. Ewidentnie starzeje się społeczeństwo za co można podziękować rudemu jak 20 lat temu wszyscy młodzi oprucz resortowych musieli jechać na zachód za byle jaka robotą.
Cytować
0 #1 Guest 2025-08-07 04:39
Sejm właśnie przegłosował obowiązek prowadzenia elektronicznego rejestru ewidencji stosowania ŚOR. ( Tak rozłożono, to w czasie, ale czy, to zmienia wiele?) Odebrano nam w ten sposób nasz cenny czas, również środki pieniężne, bo albo będziemy musieli komuś zlecać prowadzenie takiej ewidencji, albo zakupić sprzęt komputerowy. A to nowe, ustawowe narzędzie mówi nam tylko: Chłopie, straciłeś ziemię, jesteś bezrobotny? Możesz dostać jałmużnę od państwa. Masz prawo być bezrobotnym chłopem. Elementy Zielonego Ładu, umowy międzynarodowe, nowe obowiązki, wysokie kary, wszystko, to faktycznie spowoduje lawinę naszych bankructw. Nie lubię być ślepo zapatrzony w innych, ale Chińczycy, to wizjonerzy, właśnie wybudowali autostradę w górach idąc ich szczytami, bo potrafili. A Europa potrafi, tylko zjadać właśnie ,,własne dzieci".
Cytować

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły