Prezydent w obronie rolników
Prezydent Karol Nawrocki zawetował ustawę wprowadzającą elektroniczny system rejestracji zabiegów. Warto przeczytać uzasadnienie tego weta, bo jest naprawdę merytoryczne i dobrze uargumentowane. Raczej koalicja rządząca nie obali tego weta, więc od 1 stycznia nie grozi nam opryskiwanie ze smartfonem w ręku.
W polskim systemie nadzoru nad produkcją rolną (Sanepid, PIORiN) istnieje dość silne środowisko, które naciska na jak największą skalę kontroli rolników – na możliwie każdym etapie produkcji. Nie jest to może większość tej grupy urzędniczej, ale na pewno dość wpływowa siła, efektem działań której stał się właśnie projekt ustawy zawetowanej przez Prezydenta.
Sam jestem wielkim zwolennikiem cyfryzacji i wprowadzania rozwiązań informatycznych do rolnictwa i sadownictwa. Na co dzień korzystam z aplikacji na telefon do rejestrowania swoich zabiegów i uważam to za dużą pomoc w zarządzaniu gospodarstwem. Jednak podzielam prezydencką opinię, że ta zmiana nie powinna być przymusowa – nie wszyscy rolnicy mają smartfony, nie wszyscy obsługują komputery i po prostu sobie nie poradzą z nowym obowiązkiem.
Z czysto egoistycznego punktu widzenia byłoby dla mnie korzystne, gdyby część ludzi z naszej branży wypadła z rynku. Od zawsze powtarzam, że większym problemem sadownictwa nie jest nadprodukcja owoców, lecz zbyt duża liczba producentów. To jednak nie byłoby fair, gdyby taka selekcja dokonała się poprzez państwową regulację.
Drugim, bardzo poważnym argumentem, który podnosi środowisko „totalitarystyczne” w PIORiN-ie, jest kwestia powiązania tego, czym opryskujemy pola i sady, z tym, co kupujemy w sklepach. Dzięki danym z rządowego systemu fakturowania (który niedługo wejdzie w życie) oraz potencjalnym danym z systemu rejestracji zabiegów chemicznych, administracja miałaby w ręku narzędzie głębokiej inwigilacji. Wprowadzanie nielegalnych środków byłoby naprawdę trudne – choć nie niemożliwe.
Tymczasem w Holandii czy Francji jest tajemnicą poliszynela, że plantacje masowo opryskiwane są tonami acetamiprydu z nieznanego źródła. Tamtejsze służby nadzoru również zdają sobie z tego sprawę, ale wytępienie tego zjawiska oznaczałoby drastyczne ograniczenie konkurencyjności ich produkcji owoców. Wszyscy w Europie przypuszczają, że decyzje o braku zwalczania tego procederu zapadły na wysokim szczeblu. Skoro oni patrzą przez palce na własną produkcję, to dlaczego my mielibyśmy zacieśniać kontrolę? Przecież chyba zależy nam na utrzymaniu konkurencyjności naszej produkcji.
Dlatego pochwalam weto Prezydenta. Trzeba też uczciwie przyznać, że dość powszechna praktyka stosowania np. nielegalnego proheksadionu wapnia nie doprowadziła do poważnych problemów w branży. Wszyscy wiemy, że ogromna część rynku tej substancji od wielu lat nie ma legalnego źródła pochodzenia. To samo dotyczy 1-MCP. Oczywiście, czasem zdarzają się przypadki zakupu „śmieci”, ale taki już urok czarnego rynku – nie jest to jednak zjawisko powszechne. Każdy wolałby kupować pewny produkt w sklepie i mieć na to fakturę, tylko że różnica w cenie jest po prostu absurdalna, a ostatecznie te pieniądze trafiłyby do zagranicznych koncernów, a nie do polskich rolników.
Tok myślenia Pana Prezydenta sugeruje odejście od dotychczasowego paradygmatu rozwoju III RP (zarówno to weto, jak i inne), co moim zdaniem jest całkiem słuszne. Jednak z oklaskami na stojąco jeszcze się wstrzymam, bo pamiętam jednego ministra rolnictwa, który również chciał przełamać monopol zachodnich koncernów na handel koncentratem jabłkowym z polskich jabłek. Wszyscy pamiętamy, jak skończył – „wypluty” przez własne środowisko polityczne, które pełne było frazesów o „wstawaniu z kolan”, a gdy przyszło do konfrontacji, położyli uszy po sobie i odcięli się od własnego człowieka.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Przed upałami: Jak chłodzić rośliny i stymulować fotosyntezę?
- Jędrne jabłka bez chorób przechowalniczych
- Afera z nawozami. Magazynierzy sprzedawali „na lewo”, strata ponad pół miliona złotych
- Polskie czy importowane? Oznaczenia czereśni pod kontrolą
- 35°C na termometrach. Koniec czerwca przyniesie skrajne temperatury
- Nielegalne przepakowywanie importowanych owoców? Sadownicy żądają działań służb
- Ceny malin nie do przyjęcia. Plantatorzy grożą protestami


Komentarze
A co to ten "mur antydronowy? Bo samo użycie takiego sformułowania to czysty kretynizm. I co, mur będzie miał ile kilometrów wysokości żeby dron nie przeleciał?
Już planowany przez Tuska mur antydronowy poszedł sie je. ..ć ‼️ Drony atakują, ochrony nie będzie.
PYTAM JESZCZE RAZ ‼️ Mamy gigantyczny wzrost długu. Na co oni wydali te 300 miliardów ❓️‼️ Były ba za to 2 szt CPK, I aż 30 potężnych lotniskowców na morzu.
Spielt Polen eine Rolle bei den Anschlägen auf die Nord Stream-Pipelines?
Kurz nach den Anschlägen hatte sich frühere Verteidigungs- und Außenminister Radek Sikorski, der in den Tusk-Regierung wieder Außenminister wurde, in einem allerdings schnell wieder gelöschten Tweet bei den USA bedankt („Thank you, USA“).
Radosław Sikorski też wiele bzdur mówił. Np że "był taki moment że Polska rozważała rozbiór Ukrainy z Putinem " i wiele innych. Że już nawet na niemieckim forum o nim pisali.
Trump kiedyś powiedział że Ukraina niepotrzebnie zaczynała wojnę z rossją. To się samo komentuje jakie mądrości mówi.
Trump kiedyś powiedział że lewactwo jest dobre TYLKO dla obcych, mając gdzieś swój kraj. Święta prawda !!
Jak by PIS rządził takiego podłego rządu by nie było ‼️ Nie wiadomo czy to on, ale pis by mu dał jeszcze medal, llbo nigdy nie wydali ‼️albo ostrzegł go.
Ale ludzie rudego czasem służyli Ruskim i Niemcom.
No i mamy zdrajców ‼️‼️
Poprzez swoje d,ialania pomogli Łukaszence schwytać Olesia Białeckiego, ‼️ wydali Putinowi najgroźniejszego szpiega Pawła Rubcowa ‼️‼️‼️ zamiast go zamknąć ‼️‼️‼️⛔️
To w Ameryce też mają rekordowe zadłużenie, więc to u nas też nie jest w takim razie wina Tuska
Bzdury. Inflacja była na całym świecie. W Ameryce 40 lat takiej nie było..Bo były zachwiane łańcuchy dostaw..
Po dochodach Orlenu widać że rządzą głupki, a nie gospodarze‼️
Ropę kupują za połowę tego co PIS, a paliwo kosztuje prawie tyle samo co w listopadzie 2023 r ‼️
A zyski spadły 18 krotnie‼️
Tak samo jest ze wszystkimi zyskami. Jak ******** gospodarz to i w raju gospodarczym narobi długu ‼️
A poparcie Nawrockiego rośnie . To dla Żyda i rudego nie mały ból dupy, i wymyślają te bzdury lewackim dzbanom.
Ekshumacja oprawców z UPA, odpowiedzialnych za Rzeź Wołyńską, to policzek dla ofiar i ich rodzin. A takie tłumaczenia to nie amnezja, tylko zwykłe oszustwo. Polska potrzebuje prawdy i odwagi, a nie osób, które gubią się we własnych kłamstwach.
Dług zjedli inflacją. Inaczej by przekroczyli 60% pkb.
Tak brali i zostawili 85 miliardów deficytu ❓️ Na 8 lat ❓️
Na co rudy wydał te400 miliardów ‼️❓️❓️❓️Wypompował Niemcom ❓️‼️
Ty masz jakiś niedorozwój psychiczny. Przecież PiS rządził gdy brano kredyty na Abramsy, K2. K9 i Patriota. Jak mieli pieniądze to czego na kredyt kupowali pisowski debilu?
Bo złodzieje mieli przejebane
Widać że jego służby mają w dupie złodziei jak w jego parti są złodzieje. Tylko nie tykalni bo ludzie rudego mają swoich sędziów. Bo ich sobie wybierają. Ale jeszcze 2 lata. Ten burdel się skończy.
Jakby za te 1000 czołgów zapłacił to by były. A tak na Abramsy kredyt, na K2 kredyt i na K9 kredyt. No i jeszcze kredyt na pseudomyśliwiec który nie wiadomo kiedy będzie.
Za to wszystko PIS ZAPŁACIŁ ‼️
I nie narobił 300 miliardów dluguvi 100 miliardów w BGK ‼️
Ale na jachty I kasa dla esbeków u rudego kasa jest ‼️
Jakby Błaszczak załatwił te 1000 czołgów to by one były, a nie ma bo nie załatwił. Trzeba było kupić i zapłacić a nie tylko wyrażać chęć zakupu i wielkie plany. Żaden kontrakt Błaszczaka nie został anulowany.
Coś o waszym ulubieńcu.
Sabak co ci to napisał jest takim samym durniem jak ty ! A gdzie fabryka czołgów i te tysiąc czołgów co Błaszczak załatwił w Polsce ‼️ ❓️ KASA POSZŁA NA JACHTY I BURDELE , a czołgi to dla tych tuskowych zdrajców mniej ważne, tak jak dla świni, liczy się tylko koryto !
Tak wygospodarzyli że nasze państwo zadłuża się miliard zł DZIENNIE ‼️
I nic nie ma . Bimbają sobie dalej
@mblaszczak
ma poczucie humoru. Człowiek który sfinansował rozbudowę zakładów w Korei i USA, zapomniał w umowach zapisać realną polonizację czy choćby serwis sprzętu w Polsce i sprowadził do WP haubice K9 zamiast rozwijać produkcję Kraba, teraz pisze o priorytetyzacji polskiego przemysłu.
Stworzenie nowych instytucji, dublujących zadania
@BBN_PL
i
@SztabGenWP
to jego nowy pomysł na nowocześniejszą armię.
Podobno jesteś mądry. Podobno...
Ofiara przerywa milczenie ‼️‼️‼️
Sytuacja ta natychmiast się zmieniła, gdy na tekst Kąckiego zareagowała Karolina Rogaska, dziennikarka „Newsweeka”, która w mediach społecznościowych opublikowała szokujące szczegóły zachowania publicysty „GW” wobec niej.
„Czemu nie napisałeś, że moje wielokrotne NIE potraktowałeś jak niebyłe, czemu nie padło, jak rzuciłeś do mnie, że »teraz odmawiasz, a po 30-stce nie będziesz już tak wybrzydzać i będziesz ruchać się jak popadnie«? Jak za stosowne uznałeś rozebranie się i masturbację mimo mojego ewidentnego przerażenia? Obrzydliwe zachowanie. OBRZYDLIWE. Przepraszam za dosłowność, ale już nie mam siły na półsłówka”
– napisała wyraźnie oburzona Rogaska
.
Takie zepsucie ma lewacki ściek ale o tym nie pisnęli słówka
Dziś każde dziecko wie i umie odróżnić, tylko ten wasz naczelny żyd z wyborczej obrzydza kościół a wybiela pedałów. I pisze dla pedałów I ludzi co mówią że nie wiedzą jakiej są płci. U psów nigdy nie ma takiego problemu. Kiedyś do radia zadzwonił jakiś słuchacz I powiedział że to są ludzie chorzy psychicznie tylko nikt tego nie nazwał , a dziennikarz jedynki mało nie oszalał bo nie wiedział co mu powiedzieć w programie na żywo. Na ścieku tvp był kiedyś wywiad z pedałami to do dziś tvp nie może się pozbierać tak traci widzów, jej miejsce zajęła Republika ⭐️✌️⭐️
Każde dziecko powinno umieć odróżnić zboczonego księdza czyli pedała albo pedofila od takiego normalnego co ma babę.
Przeczytali FACHOWCY i to fachowcy powiedzieli że tam były powplatane takie tematy, że to demoralizowały by dzieci. Rozwód był przedstawiony jak normalność a nawet zachęcenie, sposoby masturbacji, aborcja tak jak zrobienie " kupy w kiblu".
Jak by tam nie powplatali syfu, to by bonżur nie wypisał. Poza tym tam jest dużo ideologi lewicowej, Sodomy i Gomory jako normalności. Po takich " lekcjach " wzrośnie ilość rozwodów no bo im zryją mózgi. ‼️
Ale nie o to tylko chodzi ! Jak zobaczą że mało kto będzie chciał się indoktrynować, to zrobią przymusowe za rok ‼️
No proszę! A już dawno wam pisałem wy pisowscy debile że jak wam jakieś zajęcia w szkole nie pasują to dziecko nie musi chodzić. To wy pajace żeście się bulwersowali o jakieś tam nauki dziwnej treści. Choćby Trzaskowski sfinansował codziennie godzinę szkolenia LGBT to nikt nie musi na to chodzić, a dla was pisowskie zjeby to było jak przymus.
Dodam że komentujecie a żaden z was durnie nie wie co miało być na tej edukacji zdrowotnej bo żaden z was pisowscy idioci nie przeczytał programu nauczania do tego.
Ale Niemiec podsumował rudego. Widać tam też są ludzie którzy mają rozum, ale są zniewoleni tą lewacką ideologią .
No prooooszęęę
Syn Trzaskowskiego został wypisany z " edukacji zdrowotnej " ministry lewackiej.
Widać nie chce żeby jego dzieci uczyły się o zboczeniach seksualnych pod przykrywką zdrowia.
A a innym każą się uczyć syfu.
Matka tęczowego bonżura była tajną donosicielką bezpieki o pseudonimie "Justyna ". Jak by go ludzie wybrali bezpieka i komuchy by mieli raj ‼️ A kraj na kolanach przed Niemcami. Widać tresura rudego im nie wystarczyła. Ludzie nie takie głupie.
Tak banda rudego załatwia sprawy rolników ‼️ Teraz mają wielki ból dupy że wygrał patriota ✌️. A nie reprezentant pedałów.
Ja znam odpowiedź. Podobieństwo jest uderzające.
Ale BIOLOGICZNY ojciec !!
https://youtube.com/shorts/A51LB4wHcDs?si=cmzkGgZO3xO49lIf
A tu Michnik miał usprawiedliwiać zbrodniarzy UPA ‼️
Bestialstwo Niemców ! A Tusk wykonuje każde ich Niemiecki rozkaz !
Obraz żydokomuny w bezpiece i prześladowania żołnierzy AK .
Kolej wytrzymała okupacje, komunę, ale nie rządy Tuska ‼️
Wygląda na to że żurek szantażuje legalnych sędziów ‼️ A sam jest nie legalny. Walka trwa ! Ale nikt z uzurpatorów, sobie nie będzie wybierał sędziów i jednoosobowo decydował o ich statucie. A po zmianie władzy albo ucieknie albo go zamkną.
Bredna !
Jego ojciec, Rajmund Kaczyński, z zawodu inżynier, był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego.
Armią Krajowa była torturowana i zabijana przez komuchów. Brak Michnika co wam patroszą mózgi miał w tym udział.
Ściek Michnika stopniał z miliona egzemplarzy do 40 tys wyznawców bo wywalił dziennikarzy którzy pisali prawdę.
Kaczyński to syn komucha,tak dla twojej wiadomości
Ciekawa wypowiedź Korwina, ale prawdziwa.
TO SWIETNY PORTAL Z WIADOMOSCIAMI ⭐️✌️✌️
Niezależna pl też . ⭐️ Nie ma tam Żydów, ani dzieci komuchów.
Czyli tak jak pisałem pisowska sekta nie przyjmuje do wiadomości.
Powiedz że coś ćpasz ?
No bo niektóre wasze dygnitarze noszą biały proszek i nie chcą powiedzieć co to jest .
Tak rudy chciał bronić Polski ‼️‼️
Jak zdrajca ‼️
Jeden z odcinków jest jak Sikorski i rudy otrzymali propozycje Putina już 15 lat temu żeby zaatakować Ukrainę. I NIE ZAPISALI TEJ PROPOZYCJI W NOTATKACH DYPLOMATYCZNYCH albo je zniszczyli. Żeby ukryć prawdę I nie ostrzec Ukrainy.