Zakaz importu produktów zawierających szkodliwe substancje już wkrótce także w Polsce
Polecane

Zakaz importu produktów zawierających szkodliwe substancje już wkrótce także w Polsce

Z inicjatywy ministra rolnictwa Stefana Krajewskiego przygotowywane jest rozporządzenie o czasowym zawieszeniu importu oraz wprowadzaniu na polski rynek produktów zawierających substancje szkodliwe, zawarte w środkach ochrony roślin, które są niedopuszczone do stosowania w UE.

- Nie możemy pozwolić sobie na Europę dwóch prędkości. Z jednej strony nasi rolnicy, przetwórcy i producenci muszą spełniać coraz wyższe normy i standardy, z drugiej strony otwieramy drzwi dla produktów, które z tych obowiązków są zwolnione. Wielokrotnie zwracałem uwagę na konieczność zrównania tych wymagań i potrzebę wprowadzenia przepisów lustrzanych. Dziś mamy sytuację, w której już nie apelujemy, ale sami działamy. Chcę we współpracy z resortem zdrowia wprowadzić regulacje, zakazujące wwożenia towarów i produktów zawierających pozostałości pestycydów. Bezpieczeństwo konsumentów jest najważniejsze – powiedział dziś minister rolnictwa Stefan Krajewski po otwarciu polskiego stoiska na Targach Grüne Woche w Berlinie.

Jednocześnie minister potwierdził, że resort rolnictwa przekazał już do Ministerstwa Zdrowia niezbędne informacje w sprawie ustanowienia szczególnych wymagań dla środków spożywczych, dotyczących pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin, co jest podstawą do wydania odpowiedniego rozporządzenia w Polsce i poinformowania o tym działaniu Komisji Europejskiej. Rozporządzenie, którego inicjatorem jest minister rolnictwa Stefan Krajewski, zgodnie z kompetencjami wydawane jest przez Ministra Zdrowia na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

- Bezpieczeństwo żywności jest równie ważne jak bezpieczeństwo militarne czy  bezpieczeństwo energetyczne. Umowie z Mercosurem Polska sprzeciwiała się od samego  początku, robiliśmy wszystko, by tę umowę zablokować, ale też mając świadomość różnych interesów geopolitycznych – z wyprzedzeniem zabezpieczaliśmy dla rolników klauzule  ochronne i hamulce bezpieczeństwa. Ale ostatniego słowa jeszcze nie powiedzieliśmy; czekamy na ruch Parlamentu Europejskiego, który złoży skargę do TSUE i to jest pierwszy krok. Jeśli nie będzie skuteczny – taką skargę złoży polski rząd – zapowiedział minister Stefan Krajewski i potwierdził trwające prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają ograniczać negatywne skutki umowy z krajami Mercosur.

Nowe regulacje chroniące polski rynek

Przygotowywane rozporządzenie o czasowym zakazie importu do Polski produktów żywnościowych zawierających pozostałości wybranych środków ochrony roślin, dotyczy substancji, których stosowanie już od wielu lat jest zabronione w Unii Europejskiej i obowiązuje w europejskim prawie żywnościowym. Zakaz jest graniczony czasowo, choć ma zapisaną możliwość przedłużenia i na tej podstawie Polska chce zablokować w pierwszej kolejności import produktów zawierających 5 substancji czynnych: karbendazym, benomyl, glufosynat, tiofanat metylu i mankozeb.

W następnym kroku resort rolnictwa złoży wniosek o objęcie zakazem kolejnych substancji czynnych, a w ich ostateczny wybór zaangażowane będą Instytuty podległe Ministerstwu (IO oraz IOR). Zgodnie z ustaleniami, Ministerstwo Rolnictwa finansować będzie badania próbek pobieranych przez Sanepid z produktów wprowadzanych na polski rynek z krajów trzecich, a same badania prowadzone będą w Instytutach nadzorowanych przez resort rolnictwa.

Jednocześnie temat blokady dla produktów zawierających pozostałości pestycydów, które wprowadziła Francja, dyskutowany będzie już 20 stycznia w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCPAFF).  W spotkaniu uczestniczyć będzie również przedstawiciel Polski, który przedstawi nasze stanowisko zdecydowanego poparcia dla działań podejmowanych przez Francję.

Jakie produkty obejmie przygotowywane rozporządzenie

Przypomnijmy, w UE obowiązują zakazy stosowania:

- od 2014 r. zakaz stosowania karbendazymu;

- od 2002 r. zakaz benomylu;

- od 2018 r. zakaz glufosynatu

- od 2020 r. zakaz tiofanatu metylu

- od 2021 r. zakaz mankozebu

To oznacza, że po wejściu w życie przygotowanego rozporządzenia nie będzie w Polsce możliwy obrót towarami, zawierającymi pozostałości wymienionych substancji czynnych, które najczęściej obejmują takie produkty jak:

- grejpfrut, pomarańcza, cytryna, limonka, klementynka, mandarynka, jabłko, gruszka, pigwa, nieszpułka, nieśplik japoński, morela, czereśnia, brzoskwinia, śliwka, winogrono stołowe, winogrono do produkcji wina, mango ( zawierające pozostałości karbendazymu i benomylu)

- papaja, pomidor, bakłażan, okra, brukselka, fasola ze strąkami, groch ze strąkami, pieczarka, jęczmień, owies, żyto, pszenica, ziemniak, grejpfrut (zawierające pozostałości glufosynatu)

- pomarańcza, cytryna, limonka, klementynka, mandarynka, jabłko, gruszka, pigwa, nieszpułka, nieśplik japoński, morela, czereśnia, brzoskwinia, śliwka, winogrona do produkcji wina, mango, papaja, pomidor, bakłażan, okra, melon, dynia, arbuz, brukselka, jęczmień, owies, żyto, pszenica, inne owoce ziarnkowe (zawierające pozostałości tiofanatu metylu)

-awokado, winogrono stołowe, mango, papaja, czarna porzeczka, truskawka, ziemniak, papryka, melon, sałata (zawierające pozostałości mankozebu)

Komentarze  

+6 #20 Herr. Tusk ,⛔ 2026-01-19 09:48
Cytuję Herr. Tusk ,⛔:
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔:
https://niezalezna.pl/polska/marcin-kacki-karolina-rogaska-gazeta-wyborcza-afera/508370

Zobaczcie seks, w lewackim syfie‼️ :D
Ale o gwałcie na policji też nie posnęli slówka . Dlatego trzeba czytać prawicowe portale ⭐⭐⭐⭐⭐

Tu jest upadek, i walenie konia, jak świnia.
Tu jest upadek.
Cytować
-7 #19 Nie Kali 2026-01-19 09:46
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔:
https://niezalezna.pl/polska/marcin-kacki-karolina-rogaska-gazeta-wyborcza-afera/508370

Zobaczcie seks, w lewackim syfie‼️ :D
Ale o gwałcie na policji też nie posnęli slówka . Dlatego trzeba czytać prawicowe portale ⭐⭐⭐⭐⭐

No jak nie pisali? Czytaj baranie:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,32533163,wyborcza-ujawnia-policja-wiedziala-o-problemach-funkcjonariusza.html

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,32510933,skandal-w-warszawskim-oddziale-prewencji-funkcjonariuszka.html

https://wiadomosci.gazeta.pl/polska/7,198073,32518274,gwalt-na-komendzie-w-piasecznie-policjanci-o-niczym-nie-wiedzieli.html

NIC NIE PISALI PISOWSKI BARANIE?
Cytować
+6 #18 Herr. Tusk ,⛔ 2026-01-19 09:45
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔:
https://niezalezna.pl/polska/marcin-kacki-karolina-rogaska-gazeta-wyborcza-afera/508370

Zobaczcie seks, w lewackim syfie‼️ :D
Ale o gwałcie na policji też nie posnęli slówka . Dlatego trzeba czytać prawicowe portale ⭐⭐⭐⭐⭐

Tu jest upadek, i walenie konia, jak świnia.
Cytować
-7 #17 Nie Kali 2026-01-19 09:40
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔:
Cytuję Nie Kali:
A jak tam dziennikarski idol prawicy Stanowski przyłapany w klubie Go-Go z laską na kolanach?
Bo wszak jest mężem, ojcem i prawdziwym katolikiem?
Takie to wasze elity dziennikarskie jak podwójnie żonaty Kurski z synem gwałcicielem pedofilem.


Mam ci wkleić seks aferę w Wyborczej , jak były a może obecny ich dziennikarz chciał ruchać dziennikarkę :D
Uciekła i o tym opowiedziała??? Jak mu nie dała to wyjoł fajfusa i na jej oczach zwalił konia ❓❓❓❓ :D
Takich debili nie ma w Republice.
Tfuuu ‼️

No ale co ty porównujesz lewaków z prawdziwymi katolikami? Tak nisko upadła prawica?
Cytować
+3 #16 Szkody Tuskowców ⛔ 2026-01-19 09:31
https://niezalezna.pl/polska/marcin-kacki-karolina-rogaska-gazeta-wyborcza-afera/508370

Zobaczcie seks, w lewackim syfie‼️ :D
Ale o gwałcie na policji też nie posnęli slówka . Dlatego trzeba czytać prawicowe portale ⭐⭐⭐⭐⭐
Cytować
+2 #15 Szkody Tuskowców ⛔ 2026-01-19 09:19
Cytuję Nie Kali:
A jak tam dziennikarski idol prawicy Stanowski przyłapany w klubie Go-Go z laską na kolanach?
Bo wszak jest mężem, ojcem i prawdziwym katolikiem?
Takie to wasze elity dziennikarskie jak podwójnie żonaty Kurski z synem gwałcicielem pedofilem.


Mam ci wkleić seks aferę w Wyborczej , jak były a może obecny ich dziennikarz chciał ruchać dziennikarkę :D
Uciekła i o tym opowiedziała??? Jak mu nie dała to wyjoł fajfusa i na jej oczach zwalił konia ❓❓❓❓ :D
Takich debili nie ma w Republice.
Tfuuu ‼️
Cytować
-3 #14 Nie Kali 2026-01-19 09:03
A jak tam dziennikarski idol prawicy Stanowski przyłapany w klubie Go-Go z laską na kolanach?
Bo wszak jest mężem, ojcem i prawdziwym katolikiem?
Takie to wasze elity dziennikarskie jak podwójnie żonaty Kurski z synem gwałcicielem pedofilem.
Cytować
-2 #13 Nie Kali 2026-01-19 08:57
Cytuję Borys:
Dobrze że Nawrocki zawetował tą jeszcze głębszą cenzurę internetu. Towarzysz z parti KO-muny miał by decydować co może się znaleźć w postach a co nie. Świnie lewackie piszą co chcą na FB a patrioci są ścigani. Emerytka z Torunia zadedykowała wiersz rudemu w którym były słowa co nie podobały się cenzorowi, to o 6 rano ją zciagali z łóżka ❗️A na profilu patriotów piszą co chcą ❗️To jest reżim Tuska !

Batyr zablokował bat na ruskich i amerykańskich trolli. Przy okazji dalej bezkarnie będzie mogła być uprawiana lewacka propaganda.
Cytować
-1 #12 Nie Kali 2026-01-19 08:54
Cytuję Borys:
https://niezalezna.pl/polityka/erupcja-patologii-katarzyna-gojska-o-braku-mechanizmow-kontroli-nad-sluzbami-w-panstwie-tuska/561517

Tu napisali prawdę o gwałcie w szkole policji to prawda w oczy kole. A służby są wykorzystywane do podglądania dziennikarzy Republika, a ruskie robią co chcą . Wysadzaj tory, puszczają drony, puszczają balony itd. Tylko połowę znaleźli .. Bo rudy psychopata tylko za pis lata. Nigdy im nie dorówna w poparciu. :lol:

Podziwiam waszą wiarę w prawicowe media.
Bo naprawdę trzeba mieć wiarę i brak rozumu żeby wierzyć w te bzdury i kłamstwa które piszą.
Cytować
-1 #11 Borys 2026-01-19 08:43
https://niezalezna.pl/polityka/erupcja-patologii-katarzyna-gojska-o-braku-mechanizmow-kontroli-nad-sluzbami-w-panstwie-tuska/561517

Tu napisali prawdę o gwałcie w szkole policji to prawda w oczy kole. A służby są wykorzystywane do podglądania dziennikarzy Republika, a ruskie robią co chcą . Wysadzaj tory, puszczają drony, puszczają balony itd. Tylko połowę znaleźli .. Bo rudy psychopata tylko za pis lata. Nigdy im nie dorówna w poparciu. :lol:
Cytować
+1 #10 Borys 2026-01-19 08:35
Cytuję Guest:
Cytuję Borys:
Dobrze że Nawrocki zawetował tą jeszcze głębszą cenzurę internetu. Towarzysz z parti KO-muny miał by decydować co może się znaleźć w postach a co nie. Świnie lewackie piszą co chcą na FB a patrioci są ścigani. Emerytka z Torunia zadedykowała wiersz rudemu w którym były słowa co nie podobały się cenzorowi, to o 6 rano ją zciagali z łóżka ❗️A na profilu patriotów piszą co chcą ❗️To jest reżim Tuska !

Dobrze zrobił dla amerykańskich kapitalistów, ruskich i pisowskich trolli,,będą mogli zalewać internet hejtem i dalej ogłupiac naród

To naród wybiera kto mówi prawdę. A ta wasza gazeta Żyda komucha wyborcza, miała milion egzeplaży w latach 90 tych, kiedy pisali całą prawdę, a wylądowali na 40 tys egzemplarzy obecnie. :lol:
Ano bo tylko KO.muchy ją czytają , a część już wymarła a część, Polaków przeszło do tv Republika. Tam nikt nie mówi, tak jak u Michnika że ma problemy z płcią, I nie wie jakiej jest płci :D Są ważniejsze sprawy.
Mają miliony widzów :-) Bo nie zajmują się świństwami. Ani dziwolągami.
Cytować
-2 #9 Guest 2026-01-19 08:23
Cytuję Borys:
Dobrze że Nawrocki zawetował tą jeszcze głębszą cenzurę internetu. Towarzysz z parti KO-muny miał by decydować co może się znaleźć w postach a co nie. Świnie lewackie piszą co chcą na FB a patrioci są ścigani. Emerytka z Torunia zadedykowała wiersz rudemu w którym były słowa co nie podobały się cenzorowi, to o 6 rano ją zciagali z łóżka ❗️A na profilu patriotów piszą co chcą ❗️To jest reżim Tuska !

Dobrze zrobił dla amerykańskich kapitalistów, ruskich i pisowskich trolli,,będą mogli zalewać internet hejtem i dalej ogłupiac naród
Cytować
+2 #8 Borys 2026-01-19 07:15
Dobrze że Nawrocki zawetował tą jeszcze głębszą cenzurę internetu. Towarzysz z parti KO-muny miał by decydować co może się znaleźć w postach a co nie. Świnie lewackie piszą co chcą na FB a patrioci są ścigani. Emerytka z Torunia zadedykowała wiersz rudemu w którym były słowa co nie podobały się cenzorowi, to o 6 rano ją zciagali z łóżka ❗️A na profilu patriotów piszą co chcą ❗️To jest reżim Tuska !
Cytować
0 #7 Szkody Tuskowców ⛔️ 2026-01-19 06:36
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔️:
Cytuję Nie Kali:
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔️:
Cytuję Nie Kali:
No, przez rok braliśmy wszystko i nic nie badaliśmy a nagle parę miesięcy przed wyborami zamknięcie granicy na import KILKU wybranych produktów żywnościowych jak było już pozamiatane.
Dokształć się pisowski tłuku.
Więcej wiedzy, mniej propagandy.
Jeszcze raz powtarzam pisowski tłumoku że mówiono o zamknięciu granicy a wstrzymano import kilku produktów. Reszta szła bez przeszkód.


To za co rudy nie zamyka granicy, nawet na sekundę ‼️❓️
Powiedz lepiej że pier*dolisz takie farmazony, że to nikt nawet po pijanemu by nie napisał..Rudy jest pachołkiem Niemców i ma za zadanie tu wszystko rozjebać, a nie komukolwiek z rolników pomóc ‼️‼️‼️‼️. Nikt tak nie strzelał do górników i pałował rolników jak jego ludzie ‼️‼️‼️

Ale co się przypierdalasz do Tuska?
Obecnie granica jest otwarta mniej niż za pisiorów bo są kontyngenty bezcłowe a jak jebane pisiory otworzyły w 2022 to wjeżdżało wszystko a jeszcze rozdawali pesele, 500+ i socjal. Kołodziejczak jeździł na granicę i przynajmniej udawał że czegoś pilnuje. Jebane pisiory nawet nie udawały tylko ciągnęli z Ukrainy wszystko.


Wtedy też były kontyngenty, i teraz..
Tylko po co nam te kontyngenty ‼️❓️❓️
Pisiory wprowadzili system śledzenia SEPT czy jakoś to się nazywało. Dziś tego nie ma i kontyngenty ładują w Polsce‼️‼️

Sukinsyny zlikwidowali stronę www
niezakopane pokoje.pl. Prawda w oczy kole. Tam nie było nic złego. Tylko dobre rady, które rudzielce nie chcą wprowadzać ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
KOmuną wróciła z cenzurą internetu ‼️‼️

Pomyłka
www niezakopane.pl ✅️
Cytować
+1 #6 Szkody Tuskowców ⛔️ 2026-01-19 06:34
Cytuję Nie Kali:
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔️:
Cytuję Nie Kali:
No, przez rok braliśmy wszystko i nic nie badaliśmy a nagle parę miesięcy przed wyborami zamknięcie granicy na import KILKU wybranych produktów żywnościowych jak było już pozamiatane.
Dokształć się pisowski tłuku.
Więcej wiedzy, mniej propagandy.
Jeszcze raz powtarzam pisowski tłumoku że mówiono o zamknięciu granicy a wstrzymano import kilku produktów. Reszta szła bez przeszkód.


To za co rudy nie zamyka granicy, nawet na sekundę ‼️❓️
Powiedz lepiej że pier*dolisz takie farmazony, że to nikt nawet po pijanemu by nie napisał..Rudy jest pachołkiem Niemców i ma za zadanie tu wszystko rozjebać, a nie komukolwiek z rolników pomóc ‼️‼️‼️‼️. Nikt tak nie strzelał do górników i pałował rolników jak jego ludzie ‼️‼️‼️

Ale co się przypierdalasz do Tuska?
Obecnie granica jest otwarta mniej niż za pisiorów bo są kontyngenty bezcłowe a jak jebane pisiory otworzyły w 2022 to wjeżdżało wszystko a jeszcze rozdawali pesele, 500+ i socjal. Kołodziejczak jeździł na granicę i przynajmniej udawał że czegoś pilnuje. Jebane pisiory nawet nie udawały tylko ciągnęli z Ukrainy wszystko.


Wtedy też były kontyngenty, i teraz..
Tylko po co nam te kontyngenty ‼️❓️❓️
Pisiory wprowadzili system śledzenia SEPT czy jakoś to się nazywało. Dziś tego nie ma i kontyngenty ładują w Polsce‼️‼️

Sukinsyny zlikwidowali stronę www
niezakopane pokoje.pl. Prawda w oczy kole. Tam nie było nic złego. Tylko dobre rady, które rudzielce nie chcą wprowadzać ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
KOmuną wróciła z cenzurą internetu ‼️‼️
Cytować
-2 #5 Nie Kali 2026-01-19 05:56
Cytuję Szkody Tuskowców ⛔️:
Cytuję Nie Kali:
No, przez rok braliśmy wszystko i nic nie badaliśmy a nagle parę miesięcy przed wyborami zamknięcie granicy na import KILKU wybranych produktów żywnościowych jak było już pozamiatane.
Dokształć się pisowski tłuku.
Więcej wiedzy, mniej propagandy.
Jeszcze raz powtarzam pisowski tłumoku że mówiono o zamknięciu granicy a wstrzymano import kilku produktów. Reszta szła bez przeszkód.


To za co rudy nie zamyka granicy, nawet na sekundę ‼️❓️
Powiedz lepiej że pier*dolisz takie farmazony, że to nikt nawet po pijanemu by nie napisał..Rudy jest pachołkiem Niemców i ma za zadanie tu wszystko rozjebać, a nie komukolwiek z rolników pomóc ‼️‼️‼️‼️. Nikt tak nie strzelał do górników i pałował rolników jak jego ludzie ‼️‼️‼️

Ale co się przypierdalasz do Tuska?
Obecnie granica jest otwarta mniej niż za pisiorów bo są kontyngenty bezcłowe a jak jebane pisiory otworzyły w 2022 to wjeżdżało wszystko a jeszcze rozdawali pesele, 500+ i socjal. Kołodziejczak jeździł na granicę i przynajmniej udawał że czegoś pilnuje. Jebane pisiory nawet nie udawały tylko ciągnęli z Ukrainy wszystko.
Cytować
+1 #4 Szkody Tuskowców ⛔️ 2026-01-18 19:59
Cytuję Nie Kali:
No, przez rok braliśmy wszystko i nic nie badaliśmy a nagle parę miesięcy przed wyborami zamknięcie granicy na import KILKU wybranych produktów żywnościowych jak było już pozamiatane.
Dokształć się pisowski tłuku.
Więcej wiedzy, mniej propagandy.
Jeszcze raz powtarzam pisowski tłumoku że mówiono o zamknięciu granicy a wstrzymano import kilku produktów. Reszta szła bez przeszkód.


To za co rudy nie zamyka granicy, nawet na sekundę ‼️❓️
Powiedz lepiej że pier*dolisz takie farmazony, że to nikt nawet po pijanemu by nie napisał..Rudy jest pachołkiem Niemców i ma za zadanie tu wszystko rozjebać, a nie komukolwiek z rolników pomóc ‼️‼️‼️‼️. Nikt tak nie strzelał do górników i pałował rolników jak jego ludzie ‼️‼️‼️
Cytować
-2 #3 Nie Kali 2026-01-18 18:02
No, przez rok braliśmy wszystko i nic nie badaliśmy a nagle parę miesięcy przed wyborami zamknięcie granicy na import KILKU wybranych produktów żywnościowych jak było już pozamiatane.
Dokształć się pisowski tłuku.
Więcej wiedzy, mniej propagandy.
Jeszcze raz powtarzam pisowski tłumoku że mówiono o zamknięciu granicy a wstrzymano import kilku produktów. Reszta szła bez przeszkód.
Cytować
+1 #2 Kanonier 2026-01-18 12:23
Cytuję Nie Kali:
A ile lat temu powinno to być wprowadzone? Chociażby przez tak "pomagających" rolnikom pisowców?
A oni zboże techniczne i czyściwo młynarskie sprowadzali.

Gówno prawda. Kilka przypadków wykryli, to zamknęli granice. A Tusk ją otworzył, i to czyściwo idzie beż kontroli całą szerokością granicy.... Każdy wie że otwarcie granicy, ZAWSZE jest gorsze od jej zamknięcia. Są miliony rolników którzy nie dadzą sobie zrobić wody z mózgu
Cytować
+3 #1 Nie Kali 2026-01-18 11:55
A ile lat temu powinno to być wprowadzone? Chociażby przez tak "pomagających" rolnikom pisowców?
A oni zboże techniczne i czyściwo młynarskie sprowadzali.
Cytować

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły