Prognoza pogody na tydzień: najpierw deszcz i śnieg, później wyż i ocieplenie
Rozpoczynający się tydzień przełomu kalendarzowej zimy i wiosny, przyniesie ochłodzenie w stosunku do poprzedzającego okresu. Pojawią się zarówno akcenty zimowe – opady śniegu i deszczu ze śniegiem – jak również słoneczne dni przywołujące na myśl wiosnę. Początek tygodnia będzie dość pochmurny, z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Później kontrolę nad pogodą przejmie wyż. Zrobi się słonecznie i ciepło. Od piątku powrócą opady deszczu, które będą występować w różnych regionach Polski również w weekend.

Poniedziałek pogodny jedynie na krańcach wschodnich. Na pozostałym obszarze przemieszczające się fronty atmosferyczne przyniosą duże zachmurzenie oraz opady deszczu, pod wieczór przechodzące na zachodzie w deszcz ze śniegiem lub krupę śnieżną. Wysoko w górach padać będzie śnieg. Lokalnie mogą pojawiać się krótkotrwałe burze. Temperatura maksymalna bardzo zróżnicowana. Najcieplej będzie na krańcach wschodnich, od 12°C do 16°C, na pozostałym obszarze chłodniej, od 6°C do 11°C. Wiatr okresami porywisty, przez co odczuwalnie będzie jeszcze chłodniej.
Wtorek przyniesie poprawę pogody na zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze wciąż przeważnie pochmurno i występować będą przelotne opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna bardziej wyrównana i zdecydowanie niższa. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 6°C do 11°C, a w obszarach podgórskich Karpat jedynie od 3°C do 5°C. Wiatr przeważnie słaby, a jedynie na wschodzie okresami umiarkowany.
Środa w całym kraju pogodna. Powróci wyżowa pogoda. Zrobi się też nieco cieplej, temperatura maksymalna wyniesie od 9°C do 14°C, jedynie w rejonie Półwyspu Helskiego około 5°C.
W czwartek nadal przeważnie pogodnie. Nieco więcej chmur na Pomorzu i południowym wschodzie. Na Pomorzu dodatkowo okresami padać będzie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 10°C do 15°C; chłodniej nad morzem i w obszarach podgórskich Karpat, od 8°C do 10°C.
Piątek, ostatni dzień kalendarzowej zimy, będzie pochmurny i w wielu miejscach pojawią się opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura nieco się obniży i w najcieplejszym momencie dnia będzie od 6°C do 12°C. W obszarach podgórskich Sudetów i nad morzem jeszcze chłodniej, od 3°C do 6°C. Wzrośnie nieco, zwłaszcza na zachodzie kraju, prędkość wiatru i tam odczuwalna temperatura będzie niższa.
W pierwszy wiosenny weekend, czyli w sobotę i niedzielę, zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami, zwłaszcza w południowej połowie kraju, pojawiać się będą przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 13°C.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Sadownicy muszą poczekać. Unijne pieniądze dopiero w grudniu 2026 lub 2027 roku
- Przerzedzanie zawiązków jabłoni po przymrozkach – strategie na sezon o nierównym owocowaniu
- Ocena zawiązania owoców po przymrozkach – sytuacja w sadach
- Truskawki duże, jędrne i słodkie aż do końca zbiorów
- Ile będzie do hektara?
- Szara pleśń: jak ochronić truskawki z uwzględnieniem minimalizacji pozostałości
- Truskawki w fazie kwitnienia – kluczowe zabiegi ochrony i nawożenia

