Mimo że nie pojawiła się oficjalna informacja o zniesieniu podatku akcyzowego na cydr, wiele osób z branży sądziło, że trunek jest już wolny od akcyzy. Jak się jednak okazuje, na takie rozwiązanie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na początku października, ówczesny wicepremier, Mateusz Morawiecki odwiedził sadowników z powiatu grójeckiego, a podczas konferencji poinformował, że Ministerstwo Finansów wprowadzi zerową stawkę podatku, czyli tak naprawdę rezygnację z akcyzy na cydr. Zgodnie z założeniem, rozwiązanie to będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji tego trunku.

Chociaż szczegóły nie zostały podane, bardzo duża część producentów zrozumiała, że akcyza na cydr zostanie zniesiona wraz z 1 stycznia 2018 roku. Kilka dni temu, jeden z czytelników zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Jak się okazuje, dopiero w chwili zajęcia się sprawą przez Rząd zostaną ustalone szczegóły projektu. Na razie podatek pozostaje zatem bez zmian.

Poniżej przedstawiamy odpowiedź Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów:

„Kwestia wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2018 r. zerowej stawki podatku akcyzowego na cydr i perry była przedmiotem analizy Ministerstwa Finansów. Finalne prace zmierzające do wprowadzenia takiego rozwiązania zostaną podjęte po przyjęciu decyzji o uwzględnieniu ich w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”.

 

fot.pixabay