‘Chopin’ to parchoodporna odmiana wyhodowana przez profesora SGGW dr hab. Emiliana Piterę. Jak mówi profesor Pitera, na tyle innych odmian parchoodpornych wyróżnia ją wysoka trwałość pozbiorcza, która wynosi nawet 6 – 7 miesięcy.  

Sadownicy, którzy wzięli udział w Dniu Otwartym Sadu SGGW, mieli okazję podziwiać kolekcję odmian parchoodpornych wyhodowanych w wilanowskim sadzie – ‘Walerię’, ‘Sawę’, ‘Witosa’ oraz najcenniejszą odmianę – ‘Chopina’.

‘Chopin’ pochodzi od jednej z najbardziej uznanych odmian na świecie – ‘Granny Smith’. Według profesora Pitery ma szansę na zdobycie dużej popularności, ponieważ wyróżnia się dużą kwasowością, można ją długo przechowywać oraz nie wymaga silnego cięcia. Owoce zawiązuje bardzo obficie, zarówno na pędach ubiegłorocznych, jak i na krótkopędach. Należy przyłożyć się do przerzedzania, w przypadku uprawy ekologicznej – ręcznego. Nie ma tendencji do opadania, można ją zbierać jeszcze po pierwszych przymrozkach.

‘Chopin’  został zarejestrowany dwa lata temu. Licencję na rozmnażanie odmiany 'Chopin' posiada Gospodarstwo Szkółkarsko - Sadownicze ARNO Anna i Ryszard Nowakowscy oraz SGGW.

 

Więcej informacji w filmie z sadu oraz w informacji prasowej zamieszczonej na stronie SGGW:

Jednym z głównych kierunków badań prowadzonych na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu jest hodowla nowych odmian jabłoni. Naukowcom z SGGW zawdzięczamy takie odmiany jabłek jak: ‘Ligol’ (prof. dr hab. Andrzej A. Przybyła z zespołem hodowców skierniewickich), ‘Sawa’, ‘Witos’ (dr hab. Emilian Pitera i prof. dr  Aleksander Rejman) czy ‘Alka’ (dr hab. Emilian Pitera). Największym osiągnięciem hodowlanym dr. hab. E. Pitery jest odmiana ‘Chopin’ (zarejestrowana jako własność SGGW), której drzewka są obecnie rozmnażane w szkółkach SGGW oraz Ryszarda Nowakowskiego (ARNO, Lewiczyn) i sprzedawane zainteresowanym sadownikom. Za 3-4 lata owoce powinny pojawić się na rynku.

Odmiana ‘Chopin’ ma wiele korzystnych cech, które czynią ją atrakcyjną zarówno dla sadowników oraz konsumentów, jak i przetwórców. Przede wszystkim jest ona parchoodporna, dzięki czemu wymaga znacznie mniejszej liczby zabiegów chemicznych, a nawet można z nich zupełnie zrezygnować. Z tego powodu jabłonie te nadają się także do uprawy amatorskiej i ekologicznej. ‘Chopin’ wyróżnia się także na tle innych odmian parchoodpornych. Przede wszystkim  jabłka charakteryzują się dużą trwałością pozbiorczą (6-7 miesięcy), podczas gdy większość tego typu odmian to odmiany jesienne lub wczesnozimowe o stosunkowo niskiej zdolności przechowalniczej.

Owoce tej odmiany odznaczają się dużą wartością biologiczną i są postrzegane przez konsumentów jako smaczne, chrupkie i soczyste. Jabłka ‘Chopin’ zawierają dużo cennych kwasów organicznych, przez co tuż po zbiorach mogą być postrzegane jako nadmiernie kwaskowate. Jednak w procesie dojrzewania ich smak zmienia się w kierunku słodkiego.

To, co wkrótce po zbiorze w bezpośredniej konsumpcji może stanowić wadę, jest wielkim walorem w przetwórstwie. Na rynku dominują bowiem odmiany jabłek typowo słodkich. Wyraźnie bardziej kwaskowate jabłka odmiany ‘Chopin’ mogą być atrakcyjnym składnikiem kompozycyjnym do produkcji soków czy cydrów, które nie będą nadmiernie słodkie, a dodatkowo będą miały większą zawartość kwasów organicznych. Można z nich produkować także smaczne chipsy oraz musy do szarlotki. (fragment z „Cała prawda o jabłkach”, autor: Anna Ziółkowska, całość artykułu: tutaj).

 

Ostatnie ogłoszenia