Brazylia mówi „nie” polskim jabłkom. KE potwierdza problemy
Umowa handlowa między Unią Europejską a krajami Mercosuru – obejmującymi Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj – miała być przełomem dla europejskiego, w tym polskiego, rolnictwa. Szczególne nadzieje wiązano z sektorem sadowniczym, zwłaszcza eksportem jabłek. Najnowsze dokumenty Komisja Europejska pokazują jednak, że rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana.
Bariery zamiast otwarcia rynku
Z ustaleń, które ujawniła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wynika jasno: mimo formalnego obowiązywania umowy, Brazylia stosuje tzw. bariery pozataryfowe. W praktyce oznacza to, że europejscy – w tym polscy – eksporterzy napotykają na dodatkowe wymogi administracyjne i sanitarne.
Choć problem został nagłośniony głównie przez sektor mleczarski, jego mechanizm jest istotny także dla sadowników. Brazylia nie uznaje części europejskich świadectw i wymaga dodatkowych badań. Takie działania skutecznie ograniczają realny dostęp do rynku.
Jabłka nadal „na cenzurowanym”
Dla polskich producentów jabłek sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Brazylia od ponad dekady blokuje import tych owoców z Polski, powołując się na kwestie fitosanitarne. Pomimo nacisków ze strony Polski – wspieranej przez Niemcy i Belgię – oraz interwencji Komisja Europejska, przełomu na razie nie ma.
W krótkiej perspektywie eksport jabłek do Brazylii pozostaje więc nierealny. To rozczarowanie dla branży sadowniczej, która liczyła, że Mercosur otworzy nowe, chłonne rynki zbytu.
Długa gra o dostęp do rynku
Nie oznacza to jednak całkowitego braku perspektyw. W dłuższym horyzoncie czasowym możliwe jest złagodzenie restrykcji – zwłaszcza jeśli negocjacje dotyczące standardów fitosanitarnych przyniosą efekt.
Planowana wizyta komisarza ds. rolnictwa Christophe Hansen w Polsce – m.in. podczas wydarzenia branżowego w Szepietowie – może być okazją do dalszego nacisku politycznego i rozmów o realnym wdrażaniu zapisów umowy.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Biostymulacja i wsparcie późnych odmian truskawek – na przykładzie Malwiny
- Owocówka jabłkóweczka – kluczowy moment na zabieg!
- Nasionnica trześniówka – aktualne zalecenia ochrony i strategia zabiegów
- Ponad 1,5 mln ton jabłek w chłodniach UE
- Jak poprawić jakość i trwałość truskawek w czasie zbiorów?
- Ursus C-330 za pół ceny? Ta „okazja” okazała się pułapką na kupującego
- Kradzież dwóch ciągników w gminie Błędów – apel o pomoc


Komentarze
To doprowadzi do upadku rządu Tusska w wyborach ❗ tak jak kiedyś. Media Tusska o tym milczą. Małzeństwa pedalskie są dla nich ważniejsze. To pokazuje że my jesteśmy mądrymi ludźmi. Prawymi . Nie ma zboczeńców.
Oj boli
Stąd te represje. Tak samo robili SS mani jak im ktoś uciekł, mścili się na przypadkowych ludziach. A Tusk mówil do Gerytycha że jest Niemcem❗ No i działa w interesie Niemiec.
Ziobro dobrze zrobił że wyjechał ❗
Bo tylko na Białorusi i Rosji tak represjonują patriotów. Rudy powiedział że prawo ma być takie jak on powie a nie pisze.
No jest nas 10 milionów widzów
Od dziś oglądam tv Republika. Tam jest więcej informacji, jak dziś posłuchałem rządowego radia a Republika. Widzę że są jak kiedyś radio wolna Europa
Kiedyś komuchy wykonywali rozkazy wroga z Rosji, teraz z Niemiec ❗️To są ludzie z wypatroszonym saganem. Zawsze muszą mieć nad sobą pana ❗️
Ja się was nie boję. Za rok rządy rudego się skończą. A czerwony PSL skończy jak kiedyś Miller. Teraz trochę zmądrzał na starość.
Uważaj bo do ciebie też przyjadą,.....
No dla mnie to jest szok żeby Niemcy byli bogami dla Tuska.
Złożył też pozew do sądu przeciwko twórcą filmu" Nasz człowiek w Warszawie" , i drugi pozew o wycięcie jego słów z tego filmu "feel deutschland"
I dlatego atakują tv Republika ⛔️
Rozkaz z Niemiec padł. Bahmann wzywał rudego do przemocy. No i atakują prawdę żeby zniemczyć Polaków I zrobić IV Rzeszę. ⛔️❗️
https://youtube.com/shorts/7MDYyPPiKSA?si=h0mGuAdcI-ct2Lt_
Bandyci w akcji‼️. Ubecja stosuje bolszewickie metody. I tak nigdy ich nie uciszą a Republika zanotuje rekordy oglądalności.
Zemsta że nie złapali Ziobro . Ziobro miał rację ✌️✌️✌️✌️
Jak u Władimira Putina.‼️‼️‼️
Oni nigdy prawdy nie zlikwidują.
A nawet jak by kiedyś udało im się wyłączyć sygnał to przełączamy się na jutuba :
" 13 piętro "⭐️ to jest awaryjny kanał ❗️Na jutubie.
Jak policja nie ustali kto tam robi takie fałszywe alarmy i gnębi dziennikarzy republiki, to wszyscy razem z komendantem głównym po zmianie władzy powinni zostać wypierdoleni z roboty.❗️ tą babkę która napisała wiersz na Owsiaka namierzyły w 12 godzin. A tu dlatego że jest to poszkodowana republika to mają to w dupie.❗️
Generał Dukaczewski jest dumnym posiadaczem dyplomu GRU w Moskwie. Takimi ludźmi się rudy obstawił. Tylko w Republice o tym mówią a to ich boli.❗️
. Za to są ścigani.Wplacajmy drobne kwoty na Republikę. ✌️✌️✌️✌️To jedyne źródło prawdziwych informacji. ✌️✌️✌️
Nieskażone ubecją. Prawda boli ale bardzo ich boli. Czerwone pająki nazywają policję na dziennikarzy❗
Pod przywództwem rudego antychrysta ❗️
Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, ich krew [spadnie] na nich.
Pedały idą na zatracenie.
Na radiu tuska trąbią sukces❗️
A że rolnicy tysiące ton kartofli wywożą na pole, i utylizują, mają to w dupie⛔️⛔️⛔️
Ja też kiedyś uprawiałem kartofle. Ale jak się trafił taki rok to sprzedałem na gorzelnie. Ale wtedy były gorzelnie. Dziś polityka liberałów doprowadziła że zostało ich kilka procent tego co kiedyś. W mojej okolicy nie ma żadnej w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
A unia miała być zbawieniem na nasze tańsze towary ....
Ja myślę że kiedyś przyjdzie kara Boża na narody, bo to się w głowie nie mieści żeby tak utylizować żywność. Tak marnotrawić przez politykę rządu. W 3 Tajemnicy Fatimskiej Matka Boża mówiła o wielkim głodzie na narody Europy, tak wielkiego że nigdy wcześniej takiego ludzie nie doświadczyli. To będzie przed 3 wojna światową .
Nie rzucim żłobu, stąd nasz smród.
Nie straszne nam pomyje.
My z PSL wierny lud,
Pazerne mamy ryje
Każdy z nas jest jak z żyta sierp,
Nie ma takiej siły,
By odjoł na koryto chłop,
Choćby wypruł żyły,
Twierdzą nam będzie każdy stóg,
Na nas głosuje głup,
Na nas głosuje głup.
Zobaczcie to ‼️
Chciało się je**j unii ‼️
Ciekawie mówią
W uni cena jabłka w tym roku jest taka jak 20-30 lat temu. Ale jesteśmy w unii.! Preparatu od zajęcy nie wolno kupić pellacol bo zaszkodziły zającom.
Ale dzieciaki można zabijać aborcją.
Pies ma więcej praw jak Polak.
Powiedz że ci tvn posrał mózg. Jest wiele krajów co rolnicy nie są w Unii A są jeszcze bogatsi. Norwegia , Szwajcaria, i inne..Dziś ta unia zlikwidowała nam prawie cały przemysł, i pompujemy im wiele więcej jak nam dali. A dali nam nasze własne pieniądze. A tą nadwyżkę wielokrotnie musieliśmy wypompować w ich przemysł i ich zbogaciliśmy
Boomer to ty
Pissowski przegrywa z pustym łbem
Nie tylko Boomer tak ma. Ale i inne z tym ustrojstwem DPF ‼️
Ale VV do merkosuru sprzedają podobno bez tych filtrów❗️ Tam planeta jest cacy ‼️
Za rudego karmili szwabów kasą ‼️‼️
https://youtube.com/shorts/fSvYC88hke8?si=IWZ0bsjj-gM0p0Q7
Przysięgą rudego że nie podniesie żadnego podatku ‼️‼️‼️
Nowe podatki rudego zdrajcy ‼️
Rządzą zlodzieje. I przez tych lewackich złodziei mamy masę podatkow‼️‼️‼️
Rudy jakiś podatek dołożył do paliw po objęciu władzy ‼️
Dwa gile. 75 % ceny prądu to podatki. A nie wspomnę o upadłych firmach przez ets.
Ets jest w każdym produkcie wyprodukowanym w Polsce. To że ci zjebali sagan to sobie płać. Bo prąd poszedł do góry o 50 % według tej za pis. Nie udaj głupiego. Bo głupich nie brakuje.
To ile wydałes na te ETSy,że ci ma wystarczyć na zraszacze i kto ma ci to zwrócić ,jak to polski rząd te pieniądze otrzymuje.
Może najpierw wytrzeźwieje,a później napisz coś sensownego
Ja nie zarobiłem na tym ets ani grosza. A straciłem ogromne pieniądze
!! Niech mi te zjeby oddadzą to co zapłaciłem i mam to w dupie ❗️ Wolę to zainwestować w co innego !
Na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS Polska zarobiła w latach 2013-2023 niemal 94 mld zł.
Ale pisiory zamiast te pieniądze zainwestować w energię odnawialną to finansowali za to swoje socjalne programy propagandowe,tacy gospodarze po ...ju z nich
Zlikwidowali,bo PiS sprowadzał tańszy węgiel z zagranicy
Święta prawda !!
Znaczy Urszula Zielińska - Ursule Niemkę .
I zlikwidowali tym podatkiem 25 kopalń i połowe polskiego przemysłu⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔
I tysiące gospodarstw rolnych ⛔
ETS - klepnela Kopacz z Trzaskowski..‼️
ETS 2 klepnął morawiecki z pedałami z piss
Zobaczcie ❗ Chiny i Indie otwierają 960 elektrowni węglowych ‼️✔️✔️✔️
Tam nie ma oedałów i oszolomów klimatycznych. I dzięki temu są potęgą gospodarczą ‼️