Agrobiznes TVP informuje, że rusza skup jabłek przemysłowych w ramach rządowej pomocy sadownikom. Od dziś wybranych punktach skupu rolnicy będą mogli podpisywać umowy na sprzedaż owoców. W zamian sadownik otrzyma informację o terminie wypłaty zaliczki oraz miejscu i czasie późniejszej dostawy towaru. Docelowo skupionych ma zostać 500 tys. ton jabłek.

– Umowy będzie można zawierać z wybranymi punktami skupu. Wiadomo że będą trójstronne. Podpisane między spółką skupującą, punktem skupu oraz sadownikiem. W umowie rolnik znajdzie cenę 25 groszy, termin dostarczenia jabłek do punktów skupu, listopad lub później oraz termin wypłaty zaliczki – dowiadujemy się z relacji.

Ze względu na typ umowy wypłata zaliczki na poziomie 30 procent całej należności za jabłka nastąpi w ciągu 14 dni od podpisania dokumentów.

Agrobiznes informuje również, że od dziś w skup jabłek włącza się również Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka. Tu odbiór owoców będzie prowadzony bezpośrednio od  sadowników z pominięciem pośrednika. Jako pierwsze zostaną uruchomione dwa punkty skupu: W Motyczu i Poniatowej. (W reportażu pojawia się informacja, że oba skupy są w stanie przejąć nawet 80 tysięcy ton jabłek w ciągu doby. Prawdopobnie chodzi o 80 ton).

Źródło: Agrobiznes TVP

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia